Zahraničí

Místo občanky elektronická peněženka. EU se shodla na digitalizaci identity

Jeden elektronický průkaz identity, kterým by obyvatelé Evropské unie (EU) mohli prokazovat svou totožnost na úřadech v jiných unijních zemích, ale třeba i při ubytování v hotelech. I to bylo tématem středečního jednání ministrů sedmadvacítky.

Ministři se na takzvané digitální identitě ve středu dopoledne dohodli. Členské státy mimo jiné požadují, aby na uvedení návrhu do praxe měly dva roky od jeho úplného schválení.

Unijní exekutiva by měla vycházet z konceptu elektronických peněženek, tedy mobilních aplikací, do kterých by si lidé mohli nahrát své doklady. Počítá se s tím, že by přes elektronickou podobu dokladů šlo například otevřít účet v bance, půjčit si auto nebo se ubytovat v hotelu.

Související obsah

Celoevropská podoba má nahradit podobné nástroje, které zavedly samostatně některé členské státy. Podle Unie jsou ale často příliš složité a dají se použít jen v několika málo případech.

Návrh nyní poputuje do Evropského parlamentu (EP), který by se k němu měl vyjádřit. A společně s Radou Evropské unie se jeho zástupci budou snažit najít kompromis vyhovující všem stranám. Evropská komise (EK) už to, jak si sama podobu elektronické identity představuje, popsala v loňském roce.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz