Je chyba si myslet, že spotřebič, který právě nepoužíváte, nespotřebovává energii. Každé zařízení zapojené do zásuvky je v tzv. pohotovostním režimu a odebírá určitě množství energie. Nejvíce zařízení připojená k internetu.
Zařízení spotřebovávají energii i v pohotovostním režimu. Rozsvícení diod, přihlašování k internetu či příprava k případnému okamžitému odběru, to vše spotřebovává cenné watty.
"Spotřeba elektřiny, kterou přístroje v pohotovostním režimu využívají, je sice malá, ale pokud se nasčítá u více spotřebičů, zanedbatelná už není. Mezi největší odběratele se řadí modemy, nabíječky nebo stolní počítače. Pokud bychom takovou spotřebu přepočítali na peníze, může se jednat i o 1 500 Kč ročně," vysvětlil Jiří Matoušek, člen představenstva společnosti Centropol.
Prakticky se jedná o zbytečnou ztrátu energie, protože takové zařízení v danou chvíli nepoužíváte. Podle nařízení Evropské unie č. 1275/2008 nesmí už od ledna 2010 spotřeba nově prodávaných spotřebičů v pohotovostním režimu překročit 1 watt, od ledna 2013 smí dosahovat pouze 0,5.
Jak můžete snížit spotřebu v pohotovostním režimu?
Řadu Čechů čekají chudší Vánoce. Mnozí plánují šetřit na všem. Podívejte se na reportáž TV Nova:
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz