Počasí

Česko zasypal sníh. Počasí komplikuje dopravu, na horách hrozí laviny

Sníh, před kterým Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval ve své výstraze, od pondělního rána komplikuje dopravu. Nejhorší situace je na horách. Ve Vysokých Tatrách zemřeli pod lavinami tři lidé, v Krkonoších a Jeseníkách horská služba vyhlásila první stupeň lavinového nebezpečí.

Od pondělního rána sníh komplikuje v Česku dopravu. Například ve Středočeském kraji neodjelo několik spojů a další hlásily zpoždění. Bližší informace zveřejňuje Pražská integrovaná doprava (PID) na svém webu. V odpoledních hodinách byly největší problémy v Říčanech, které byly protkané nehodami a kolonami v obou směrech.

Sníh zkomplikoval dopravu i na Pražském okruhu. Pražští hasiči navíc museli zasahovat u Kyjského rybníka. "Ve vodě je osobní vozidlo. Naši potápěči zjišťují, zda se v autě někdo nenachází, a zajišťují vozidlo pro vytažení z vody," napsali v pondělí ráno na twitteru. Nakonec zjistili, že v autě nikdo nebyl. V Přední Kopanině hasiči vyprostili v pondělí dopoledne vozidlo, které po nehodě sjelo do příkopu.

"Do 14. hodiny jsme zasahovali v Praze u osmi dopravních nehod. Jednalo se o zajištění nehod proti vzniku požáru a vytažení vozidel z příkopů," sdělili pražští hasiči po 14. hodině na twitteru.

Do Kyjského rybníka sjelo auto. Podívejte se na video z místa: 

Komplikacím se nevyhnuly ani další kraje. Například v Libereckém se kvůli sněhu musela pro kamiony nad šest tun uzavřít silnice přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu. Sníh cesty zasypal i v Olomouckém a Královéhradeckém kraji. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) varovalo před komplikacemi i v Moravskoslezském a Zlínském kraji i na Vysočině.

U Hulína na Kroměřížsku se srazila dvě vozidla. Mladý řidič jednoho z nich zemřel, řidiče druhého vozidla převezli záchranáři do nemocnice. Několik aut se srazilo i na Pardubicku. Při jedné havárii skončilo nákladní auto mimo silnici. Řidiče s otřesem mozku odvezli záchranáři do nemocnice. 

Související obsah

Na horách hrozí laviny

V Krkonoších vyhlásila horská služba nejnižší první stupeň lavinového nebezpečí. Na hřebenech je 30 až 50 centimetrů sněhu. "Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. Je možnost samovolného uvolnění malých nebo středních lavin, které se většinou zastaví ještě na svahu," okomentoval situaci Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše. 

První stupeň lavinového nebezpečí platí také v Jeseníkách. "V Jeseníkách leží 25 centimetrů sněhu. Dle předpovědi ČHMÚ by mělo napadnout během pondělí až 25 centimetrů nového sněhu. Na strmých svazích je možné uvolnění sněhové pokrývky z nového sněhu po dodatečném zatížení," uvedl Jiří Hejtmánek z Horské služby Jeseníky.

V sousedních Vysokých Tatrách se v sobotu dokonce utrhlo několik lavin. Pod nimi zahynuli na Slovensku dva lidé, na polské straně nepřežil jeden člověk. Horská služba vyhlásila v polohách nad 1 600 metrů druhý stupeň lavinového nebezpečí. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Nejvíce nasněžilo na Lysé hoře

"Za posledních 24 hodin (do pondělních sedmi hodin) nejvíce sněhu spadlo na Lysé hoře, přibylo 23 cm (celkem tam leží 45 cm), z nižších poloh na Zlínsku v Holešově osm centimetrů, na Ostravsku sedm centimetrů (celkem osm centimetrů), na Liberecku osm centimetrů (celkem 11 centimetrů), ve Středočeském kraji, na Chebsku a Plzeňsku čtyři centimetry," upozornila pro TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová. "Nyní nejvíce sněží ve Středočeském kraji a na Liberecku" dodala.

Související obsah

Výstrahy ČHMÚ

V platnosti jsou stále výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu. Původní vyšla už v pátek, v sobotu ji meteorologové aktualizovali. Od pondělí platí další výstraha. Napadnout má 5 až 15 centimetrů nového sněhu. Výstraha platí do pondělních osmi hodin večer pro části Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje.

Zároveň ve Středočeském, Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji i na Vysočině platí do půlnoci výstraha před sněhovými jazyky. Ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Pardubickém, Olomouckém, Zlínském i Moravskoslezském kraji a na Vysočině varují meteorologové před silnými mrazy. Teplota vzduchu má klesat pod minus 12 stupňů Celsia.

Výstraha před novou sněhovou pokrývkou:

Výstraha před novou sněhovou pokrývkou | Zdroj: ČHMÚ

​Výstraha před sněhovými jazyky:

Výstraha před sněhovými jazyky | Zdroj: ČHMÚ

​Výstraha před silným mrazem:

Výstraha před silným mrazem | Zdroj: ČHMÚ

Sníh zpomalil dopravu po celé republice:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz