Domácí

Evropská armáda je iluze, musíme mít vlastní a silnou, říká poradce premiéra

Válka na Ukrajině ovlivňuje život v Evropě už téměř rok. Přesto není jedinou hrozbou, které můžeme do budoucna čelit. O těchto i dalších tématech na TN Live mluvila moderátorka Michaela Indráková s poradcem premiéra pro zahraniční a bezpečnostní otázky Tomášem Pojarem.

O Tomáši Pojarovi se mluví jako o hlavním kandidátovi na post poradce pro národní bezpečnost, který by měl vzniknout od ledna. Bezpečnostních rizik pro budoucnost v Evropě vidí velké množství. Ty hlavní z nich je podle něj třeba řešit silně a rozhodně.

"V první řadě máme válku na evropském kontinentu, kterou způsobila ruská invaze na Ukrajinu. Rusko samo říká, že by tím nekončilo, proto je potřeba zastavit Rusko nejdál od našich hranic. Vždy platilo, že čím víc hranic mezi Prahou a Moskvou, tím lépe," myslí si Pojar.

Související obsah

Měla by tedy Evropa oprášit plány na společnou evropskou armádu, se kterými vždy historicky přicházela Francie, když se situace ve světě mění? "Já myslím, že společná evropská armáda je iluze. Nesněme o evropské armádě, to je chiméra," předpokládá Pojar.

Po společné armádě podle něj většinou volají státy, které samy armádu nemají a chtějí se za někoho schovat. "Budujme naši silnou armádu. Díky ní budeme silnější, protože budeme moci spolupracovat s ostatními. A můžeme doufat, že kdyby došlo na nejhorší, tak nám někdo přijde na pomoc," radí Pojar.

Související obsah

Promluvil také o nastávajícím světovém uspořádání, které by mohlo v budoucnosti připomínat studenou válku. "Myslím, že jsou překonané představy o věčném míru a věčném rozvoji a pokroku. Je neustále potřeba upevňovat vlastní svobodu. Myslím si, že s Ruskem jsme už dávno ve studené válce," řekl Pojar.

Na obzoru se také rýsuje nová hrozba v podobě Číny. "Ta případná válka s Čínou nebude taková, jakou známe, ale určitou formu studené války to mít může. Přinejmenším to může být technologická studená válka, ke které se neschyluje, ale která už v podstatě běží. Musíme Čínu brát vážně, připravovat se na různé scénáře a být silní. Ten, kdo je silný, na toho si ostatní méně dovolí," věří Pojar.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz