Zahraničí

Belgie zadržela evropskou místopředsedkyni. Měla přijímat úplatky z arabské země

Belgie zadržela evropskou místopředsedkyni. Měla přijímat úplatky z arabské země
Eva Kaili | Zdroj: Profimedia

Belgická policie provedla razii, při níž zadržela čtyři lidi kvůli podezření z korupce. Má mezi nimi být i místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kailiová. Policie je podezřívá z přijetí úplatků od nejmenované země v Perském zálivu. Spekuluje se však o tom, že jde o Katar.

Šestnáct prohlídek provedla v pátek ráno belgická policie při rozsáhlé razii. Při ní zatkla celkem čtyři lidi, kteří jsou podezřelí z korupce. Podezřelým policisté zabavili počítače a mobilní telefony. Vyšetřovatelé také zadrželi 600 tisíc eur v hotovosti, tedy zhruba 14,5 milionu korun, píše portál France 24.

Mezi zadrženými má být místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kailiová a bývalý italský europoslanec Pier Antonio. Zatčení budou nyní vyslechnuti vyšetřovací komisí. Policie však stojí před nebývalou výzvou. Kvůli poslanecké imunitě totiž musela podezřelé chytit při činu, uvádí belgický portál Le Soir. Policisté zadrželi také partnera Kailiové.

Související obsah

Právě kvůli korupci místopředsedkyni vyloučila její řecká domovská strana PASOK, píše CNN. Do zhruba 48 hodin by podezřelí měli být předvedeni před soudce. Ten následně rozhodně o jejich zatčení. S okamžitou platností byla navíc zbavena veškerých pravomocí a povinností. Už například nebude zastupovat předsedkyni parlamentu Robertu Metsolaovou na Blízkém východě. O definitivním odvolání z funkce ale musí rozhodnout parlament.

Zatčená skupina je podezřelá z přijímání úplatků ze země v Perském zálivu za účelem ovlivnění politických a ekonomických rozhodnutí Evropského parlamentu. Konkrétně se má jednat o Katar.

Podezřelí totiž měli výměnou za úplatek vylepšit obraz Kataru v Evropě v průběhu mistrovství světa ve fotbale. Ten je v očích mnoha evropských států pošramocen kvůli obvinění z porušování lidských práv dělníků, kteří pracovali na stavbě sportovního areálu pro mistrovství světa.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz