Počasí

Připravte si vaťáky. Přichází nejstudenější prosincový týden

Tento týden bude zřejmě nejchladnějším prosincovým. Ranní teploty budou klesat při malé oblačnosti až k −12 °C a také odpolední teploty se budou po většinu týdne pohybovat pod bodem mrazu. A očekáváme celou sérii nebezpečných meteorologických jevů. V pondělí vydatné sněžení na horách, ve středu a ve čtvrtek při mrznoucích srážkách ledovku a na konci týdne se mohou tvořit mrznoucí mlhy. Mírný nárůst teplot vzduchu přinese vánoční víkend.

Pondělí odstartuje sérii ledových dnů. Nejvyšší odpolední teploty budou na většině území trvale zůstávat pod bodem mrazu. Nejvíce oblačnosti bude hned ráno a dopoledne – zataženo až oblačno, místy sněhové přeháňky nebo sněžení. Odpoledne bude od západu docházet k ubývání oblačnosti a k ustávání srážek. Na horách se budou tvořit sněhové jazyky a závěje. Na vrcholcích hor napadne až 20 cm sněhu, v nižších polohách na severu území až 10 cm. Teploměr v maximech ukáže −4 až 0 °C, pocitové teploty budou o poznání nižší, a to mezi −8 a −4 °C. Na Českomoravské vrchovině, kde bude foukat čerstvý severozápadní vítr o rychlosti s nárazy 55 km/h, bude dokonce −11 °C. Na horách bude vítr v nárazech dosahovat rychlosti 70 km/h.

V pondělí bude sněžit zejména na severu území | Zdroj: TN.cz

V úterý ráno naměříme až −12 °C

V úterý bude nejméně oblačnosti z celého týdne, nicméně právě kvůli tomu budou teploty po ránu klesat i pod −10 °C. Přes střední Evropu bude postupovat oblast vysokého tlaku vzduchu. Bude polojasno, jen na severovýchodě území zpočátku dne zataženo, místy sněhové přeháňky. Ranní teploty se budou pohybovat mezi −6 a −10 °C, ojediněle naměříme až −12 °C. Denní teploty budou v rozmezí −5 a −1 °C. Od středy ale bude oblačnosti i srážek opět přibývat, nad Českem se bude držet frontální rozhraní. Na jihovýchodě tak budou mírně vyšší teploty, a zejména tam se mohou vyskytnout i srážky mrznoucí. Tvořit se tak bude ledovka.

Ve středu bude oblačno až zataženo, místy sněhové přeháňky nebo občasné sněžení, ojediněle i srážky mrznoucí. Ráno rtuť teploměru klesne na −6 až −10 °C, ojediněle na −14 °C. Denní teploty se budou pohybovat mezi −5 a 0 °C.

Ve čtvrtek bude oblačno, zejména zpočátku dne místy sněhové přeháňky, ojediněle i srážky mrznoucí. Tvořit se tak bude ledovka. Ranní teploty −3 až −7 °C. Denní teploty −5 až −1 °C, na jihovýchodě až 2 °C. V pátek bude zataženo až oblačno, místy sněhové přeháňky. Ranní teploty budou v rozmezí −3 a −7 °C. Denní teploty mezi −4 a 0 °C.

Související obsah

Čtvrtý adventní víkend přinese i polojasnou oblohu

Také víkendové dny budou ledové, nicméně oblačnosti i srážek bude méně v porovnání s koncem pracovního týdne. V sobotu bude oblačno až polojasno, zejména na horách místy sněhové přeháňky. Po ránu ojediněle mrznoucí mlhy. Ranní teploty −7 až −11 °C, denní −5 až −1 °C. V neděli bude oblačno až polojasno a sněhové přeháňky budou opět pouze na horách. Po ránu se ojediněle objeví mrznoucí mlhy. Ráno na teploměrech naměříme −5 až −9 °C, přes den −4 až 0 °C.

Vánoční týden ve znamení teplot nad nulou

Výhledy počasí na týden od 19. prosince se ještě rozchází, ale čím dál častěji se přiklání k tomu, že nejvyšší odpolední teploty budou stoupat na −1 až 4 °C, rána budou zůstávat mrazivá s teplotami od −1 do −6 °C.

O víkendu komplikoval dopravu sníh:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz