Domácí

Dětský RS virus plní české nemocnice. Některé už omezují péči

Pediatři pociťují epidemii respiračních nemocí. Mezi dětmi se stále častěji objevuje i RS virus, který je podobný chřipce. Některé nemocnice už kvůli vysokým počtům hospitalizovaných dětí začaly omezovat část plánovaných zákroků.

Virus RS, který postihuje dýchací cesty, dorazil do Česka. V sousedním Německu kvůli respiračnímu syncytiálnímu viru –⁠ zkráceně RSV nebo RS viru –⁠ kolabují v nemocnicích celá dětská oddělení.

Většina pražských nemocnic už hlásí plné kapacity pediatrických oddělení, některé z nich už jsou dokonce nuceny omezovat péči. "Co mám informace od kolegů z jiných klinik, tak situace je tam podobná. Akutní lůžka naprosto zaplněná, převážně RS infekty, což trápí zejména ty nejmenší děti," říká lékař Petr Koťátko z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Související obsah

Lékařům kromě chybějících kapacit ztěžuje práci také nedostatek dýchacích přístrojů pro malé pacienty i dlouhodobé výpadky některých léčiv, která pomáhají proti komplikovanému průběhu infekce.

"RS virus patří mezi klasické respirační viry. Postihuje dětskou populaci, zejména nedonošené novorozence a kojence. Někdy je ten průběh závažný," vysvětluje epidemiolog Roman Prymula.

Související obsah

Přibývá i případů chřipky a počty nemocných podle odborníků ještě porostou –⁠ hlavně mezi dospělými. "Nemocnost v porovnání s minulým týdnem zvýšila celkově o 112 procent," potvrzuje nárůst počtu infekcí mluvčí Státního zdravotního úřadu Štěpánka Čechová.

V momentě, kdy se objeví dušnost, vysoké horečky, kašel, který se nedá ztlumit, sípání, chrčení či pískání při dýchání, radí lékaři vyhledat zdravotnickou pomoc.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz