Domácí

Vláda zvýšila životní minimum. Dostanete víc peněz? KALKULAČKA

Vláda zvýšila životní minimum. Dostanete víc peněz? KALKULAČKA
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Kabinet Petra Fialy (ODS) zvýšil životní a existenční minimum. To od ledna stoupne o 5,2 procenta, z dosavadních 4 620 korun se tak zvedne na 4 860 korun. V kalkulačce na TN.cz si můžete spočítat, jak se zvýšení projeví na dávkách sociální podpory.

Od ledna stoupne životní a existenční minimum o 5,2 procenta. V letošním roce jde již o třetí navýšení. V dubnu byly tyto částky zvýšeny o 10 procent, v červnu pak o 8,8 procenta.

Návrh, který vláda schválila tento týden, předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle něj odpovídá skutečnému nárůstu spotřebitelských cen za období od letošního května do září.

Související obsah

​"Růst cen dopadá na všechny. Prostřednictvím navýšení životního a existenčního minima, které letos vzrostlo už dvakrát, pomáháme těm skutečně nejzranitelnějším," uvedl šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Životní a existenční minimum je důležité zejména pro sociální dávky. Vychází se z něj při stanovení nároků na některé tyto dávky a při výpočtu jejich případné výše. Jak jste na tom, si můžete ověřit v naší kalkulačce:

Zdroj: Peníze.cz - Životní minimum

Především se jedná o dávky pomoci v hmotné nouzi, příspěvek na péči nebo při pěstounské péči. Příspěvek se týká i některých dávek státní sociální podpory. Vztahuje se i na exekuce pro určení nezabavitelné částky a stanovení alimentů.

Vláda zvýšila životní minimum a zastropovala ceny energií pro firmy:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz