Domácí

Babiš promluvil před soudem. Kauza má za cíl mě odstranit z politiky, tvrdí

Pražský městský soud ve středu pokračoval v projednávání kauzy Čapí hnízdo. Ke slovu se dostal znalec, který se vyjádřil k ekonomickým posudkům, jež předložila obhajoba. Svou výpověď doplnili také oba obžalovaní, tedy bývalý premiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová.

Soud ve středu opět řešil kauzu Čapí hnízdo. Státní zástupce tvrdí, že prezidentský kandidát Andrej Babiš prodal akcie společnosti Farma Čapí hnízdo mezi lety 2007 a 2008 svým dětem a manželce, což mu mělo pomoct v získání 50milionové dotace pro malé a střední podniky. Vinu na celém případu přitom podle žalobce nese i Babišova bývalá poradkyně Jana Nagyová, která podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Dvojice však obvinění odmítá. 

"Já stále nechápu, pane předsedo, proč tady vlastně stojím. Já jsem opravdu přesvědčen, že po celou dobu je to politicky motivované stíhání. Načasované na volby 2017. Celá ta kauza má za jediný cíl mě odstranit z politiky," prohlásil před soudem Babiš. Vyšetřování byl podle něj šok pro celou rodinu. "Všichni věděli, že nic neudělali," doplnil.

Soudce Babiše zastavil s tím, že opakuje to, co říkal už minule. Přitom má jen doplnit svou výpověď. "Tahle kauza je plná, řekněme, náhod. Bylo to před volbami 2017, bylo to účelové. Bylo to na základě zmanipulovaného znaleckého posudku," pokračoval ve výpovědi Babiš. "Nikdy jsem nic trestného nespáchal, jsem nevinen. Obžaloba tady předestřela naprosto smyšlený příběh," uzavřel asi půlhodinovou výpověď.

Související obsah

Hned na začátku líčení soudce zamítl návrh advokátů Andreje Babiše, kteří chtěli znovu vyslechnout znalkyni z oboru psychologie Jindřišku Záhorskou. Ta řešila věrohodnost výslechu Andreje Babiše mladšího. Podle soudce byl výslech v prosinci obsáhlý a dlouhý, není tedy znovu potřeba.

Ve středu vypovídal před soudem znalec z oblasti ekonomiky. Posudek se týkal konkurenceschopnosti a původního záměru Farmy Čapí hnízdo. Farma Čapí hnízdo totiž podle znalce, kterého si objednal obhájce obžalované Jany Nagyové, od 1. ledna 2008 do 31. prosince 2010 nekonkurovala společnostem Imoba, Penzion Labská nebo TK Slávia, které také Babiš vlastnil. Žalobce Jaroslav Šaroch přitom došel k závěru, že Čapí hnízdo působilo na stejném trhu a Babiš si nechal dotovat byznys, ve kterém už podnikal.

Babiš na otázky žalobce reagoval tak, že problematice trhů sice nerozumí, ale Penzion Labská je na sjezdovce, a srovnání s Farmou Čapí hnízdo je tak podle něj absurdní a nesmyslné. Advokát Babiše Eduard Bruna TV Nova řekl, že jsou s výpovědí znalce spokojeni. Na otázku, zda si myslí, že se jednání tento týden skutečně chýlí ke konci, odpověděl: "Já se obávám, že ano."

Související obsah

​Předseda hnutí ANO a kandidát na prezidenta Andrej Babiš spolu s bývalou poradkyní Janou Nagyovou naposledy stanuli před soudem krátce před Vánoci. Kauza se původně měla probírat čtyři dny. Místo toho bylo další jednání odročeno právě na 4. ledna.

Hlavní líčení je zatím naplánované do pátku. Pokud by se ale podařilo během tohoto týdne dokazování ukončit, mohlo by dojít na závěrečné řeči, a rozsudek by tak mohl padnout ještě před prvním kolem prezidentských voleb, které se konají 13. a 14. ledna.

Nejsledovanější soudní proces s expremiérem začal loni v září:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz