Domácí

V chovu na Tachovsku musí vybít všech 750 tisíc nosnic. Vejce zřejmě zdraží, předvídá ekonom

Ve velkochovu nosnic v Brodu nad Tichou na Tachovsku se virus ptačí chřipky šíří i do dalších částí hospodářství. Zlikvidovat tak bude nutné všech téměř 750 tisíc nosnic chovaných ve třech samostatných halách, oznámil ve středu dopoledne mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Negativní zprávy podle ekonomů mohou v důsledku vést k dalšímu zdražování vajec.

Už od úterý probíhá ve velkochovu v Brodu nad Tichou ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému (IZS) náročné utrácení nosnic v jedné ze tří hal, v níž se původně nacházelo zhruba 220 tisíc kusů nosnic. Navzdory přijatým opatřením a veškerému úsilí hygieniků se šíření vysoce nakažlivého onemocnění drůbeže do dalších hal zabránit nepodařilo. 

Kvůli ptačí chřipce začaly vymírat slepice i v dalších částech hospodářství. Státní veterinární správa (SVS) proto rozhodla o utracení všech nosnic, kterých v chovu bylo zhruba 750 tisíc. Jde o logisticky velmi náročnou akci, bude proto důležitá spolupráce se složkami IZS, chovatelem a asanačními podniky. 

"Nákazová situace je velmi vážná. Jen během prosince bylo v České republice vyhlášeno deset nových ohnisek ptačí chřipky. Tempo, jakým nová ohniska nákazy přibývají, stále zrychluje. Aktuálně nejnovější letošní ohnisko ptačí chřipky se nachází v malochovu drůbeže v obci Újezdec u Luhačovic v okrese Uherské Hradiště," upozornil mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Související obsah

​Chovatel nahlásil úhyn pěti slepic z celkového počtu sedmi kusů. Veterinární inspektoři na místě uskutečnili šetření, přijali opatření proti šíření nákazy z hospodářství a odeslali vzorky k vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5.

"Opětovně apelujeme na všechny chovatele drůbeže a ptactva, aby dodržovali zásady biologické bezpečnosti v chovech a nařízená mimořádná veterinární opatření. Změny zdravotního stavu či zvýšené úhyny v chovech je třeba neprodleně hlásit místně příslušné krajské veterinární správě," upozornil  ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

V polovině loňského prosince vydala SVS mimořádná veterinární opatření s platností pro chovatele v celé České republice.

Podle odborníků se dá předpokládat, že Češi se kvůli šíření viru ptačí chřipky dočkají dalšího zdražování vajec. "Je velmi pravděpodobné, že tato zpráva zapůsobí na spotřebitele i prodejce. A povede to k navýšení cen za vejce," zhodnotil ekonom Petr Dufek. Jen během loňského roku se s rostoucími náklady a maržemi obchodníků cena vyšplhala i na šest korun za jeden kus.

Situaci na místě sledovala také reportérka Barbora Večerová:

Situaci sledovalo také vysílání TN Live:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz