Zahraničí

Chorvatské kuny jsou minulostí. Za obyčejnou minci můžete získat tisíce korun

Chorvatské kuny jsou minulostí. Za obyčejnou minci můžete získat tisíce korun
Chorvatské kuny (ilustrační snímek) | Zdroj: Profimedia

Chorvatsko přijalo euro a už v polovině ledna se v zemi přestane platit dosavadními kunami. Ty proto získávají na hodnotě, a tak za ně sběratelé nabízí hezké peníze.

Na Nový rok vstoupilo Chorvatsko do eurozóny. Od poloviny ledna proto v zemi přestává platit dosavadní měna. Než se ale vydáte do směnárny, zkontrolujte si, jaké mince a bankovky doma máte. Některé totiž mohou mít sběratelskou hodnotu.

S tím, jak chorvatské kuny přestávají platit, se totiž na internetu objevují inzeráty od sběratelů. Jak píše web DNEVNIK.hr, nejcennější jsou momentálně pamětní mince s hodnotou 25 kun. Některé se prodávají i za skoro 120 eur (zhruba 2 886 korun).

Související obsah

Za stejnou částku se dá prodat i pamětní mince z roku 2017, kterou Chorvatská národní banka vydala k 25. výročí přijetí Chorvatska do OSN. Tehdy se jich vyrazilo 20 000 kusů. Pamětní mince se draží i na českém internetu. Na jednom z největších on-line bazarů s aukcemi je v nabídce sada 16 pamětních mincí s hodnotou 25 kun za téměř 10 000 korun.

Chorvatská pamětní mince | Zdroj: Profimedia

Svou hodnotu zvyšují i drobnější mince lipy, které jsou chorvatským ekvivalentem českých halířů. Minci o hodnotě 2 lipy, která byla vydaná roku 1996 k příležitosti olympiády v Atlantě, můžete prodat za 80 korun, což je mnohonásobek její původní hodnoty. Za minci o hodnotě 1 lipa se stejným motivem můžete dostat až 13 eur (cca 312 korun).

Související obsah

Vůbec největší cenu mají pro sběratele chybně vyražené mince, které se nedostaly do oběhu. Například 20kunová mince s chybou se dá prodat i za 1 500 kun (zhruba 4 800 korun).

Podle webu 24sata se očekává, že nemalou hodnotu budou mít i lipové mince z roku 2019 a 2021. Těch se totiž do oběhu mělo vydat jen velmi málo.

Nenašli jste mezi svými mincemi žádnou hodnotnou? Nesmutněte. I tak se s mincemi můžete vydat na dovolenou do Chorvatska, kde vám peníze po celý rok 2023 vymění ve směnárnách za eura.

Kuny v Chorvatsku od ledna nahradí euro! Zavedení měny schválili lídři zemí EU (6/2022):

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz