Naše Česko

Začíná sčítání ptáků na krmítkách. Zapojit se může každý

Od pátku Češi opět pozorují ptáky na krmítkách v rámci pátého ročníku Ptačí hodinky. Lidé tak pomáhají ornitologům mapovat opeřence na území celé republiky. Kdykoliv od pátku do neděle si stačí vyhradit hodinu času, během které budou lidé sledovat své krmítko. Zapojit se může každý.

Zapojení do Ptačí hodinky je jednoduché. "Stačí jen nasypat do krmítka, připravit psací potřeby nebo si otevřít on-line formulář a pak 60 minut pozorovat ptačí návštěvníky. Kdo si není jistý, že dokáže poznat druhy ptáků, pomohou mu materiály s vyobrazením druhů. Pokud se stane, že druh neurčíme, také to nevadí. Toto pozorování pak vložíme jako 'neznámý druh'," říká koordinátor Ptačí hodinky Ondřej Belfín z České společnosti ornitologické (ČSO).

Sčítání je určené jak pro jednotlivce, tak i pro kolektivy, například školní třídy. "Čím více se nás do sčítání zapojí, tím kvalitnější informace o přezimujících ptácích získáme. Pozvěte proto ke sčítání i svou rodinu, přátele a známé. Sčítat je jednoduché a zvládne to každý," vyzývá Dita Hořáková z ČSO.

Související obsah

​Metodika sčítání je stejná jako v předchozích letech. "Z jednoho místa po dobu jedné hodiny zapisujeme u každého druhu vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku jako nejvyšší počet pozorovaný v jeden okamžik. Tím se vyhneme tomu, že bychom nějakého ptáka započítali dvakrát," vysvětluje Belfín.

Zapsat můžete všechny ptáky, které uvidíte v okolí krmítka, nejen na něm. Stává se také, že nespatříte ani jednoho opeřence po dobu sčítání. I to je výsledek. "I tyto údaje nás zajímají a jsou pro nás velmi důležité. Jedná se o vědecký výzkum, nikoli o soutěž. Je důležité, aby účastníci odeslali své pozorování, i když jim na krmítko žádný pták nepřilétl. Tyto údaje nám pomohou zjistit, kde ptáci naopak chybí," zdůrazňuje Belfín. 

Související obsah

​Loni se do Ptačí hodinky zapojilo 35 tisíc sčitatelů, kteří pozorovali přes 707 tisíc ptáků. Díky spolupráci s velkým množstvím dobrovolníků ornitologové během několika let zjistí, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají. "Nejčastějším hostem krmítek byla loni sýkora koňadra, a to jak v celkových počtech, tak v plošném výskytu. S odstupem za ní byli kosi černí a sýkory modřinky. Skokanem roku byl jak v počtu i četnosti strakapoud velký," připomíná Belfín.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz