Zajímavosti

Výpadky elektřiny mohou zavařit. Potraviny v lednici lze snadno uchránit

Výpadky elektřiny mohou zavařit. Potraviny v lednici lze snadno uchránit
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Každý už zažil výpadek dodávek elektřiny. Pořádně zavařit nám to může třeba v případě, že máme plnou ledničku. Podle odborníků je potřeba dodržovat několik pravidel.

Francouzské úřady varovaly obyvatele, že během zimy mohou být přerušovány dodávky elektřiny do domácností, a to až na dvě hodiny. Důvodem je podle spotřebitelského časopisu 60 million de consommateurs energetická krize kvůli válce na Ukrajině, nedostatek energie z jaderných elektráren a pomalý vývoj výroby obnovitelných energií.

Lidé proto mohou řešit, jak v takových případech uchovat čerstvé i mražené potraviny. Letošní zima byla dosud totiž celkem mírná, a dát jídlo za okno tak nemusí být vhodným řešením.

Související obsah

"Pro zachování mikrobiologické bezpečnosti je totiž teplotní řetězec zásadní. Nízké teploty omezují růst patogenních organismů, které mohou způsobovat vážné potravinové otravy. Chlad zpomaluje růst mikroorganismů Listeria monocytogenes nebo Bacillus cereus a zcela zastavuje vývoj bakterií, jako jsou Salmonella nebo Escherichia coli," uvedla spotřebitelská organizace dTest.

Podle odborníků je proto nejlepší v případě výpadků elektřiny dodržovat několik jednoduchých pravidel.

Izolace

Lidé by měli při přerušení dodávek energií otevírat lednici co nejméně. Důvodem je zachování nízké teploty. "Ta je závislá nejen na výkonu spotřebiče, ale také na vnější teplotě. V místnosti, kde je 19 °C, nebude lednice fungovat stejně jako v místnosti s 25 °C. Důležité je na to myslet pro případ, že k výpadku dojde v teplých dnech roku," upozornili experti.

Důležitá je dobrá izolace lednice. Čím lepší totiž je, tím menší má teplota v místnosti vliv na vnitřní teplotu.

Související obsah

Mražené potraviny

Mražené potraviny jsou dle odborníků méně ohroženy než ty čerstvé. Mrazničky totiž bývají zpravidla lépe izolované a jejich tepelná setrvačnost je větší.

"Podle quebecké vlády mohou být zmražené produkty uchovávány v mrazničce po dobu 48 hodin, je-li zařízení v dobrém stavu a zcela naplněné, a to za předpokladu, že se během výpadku elektřiny neotevírá. V mrazáku naplněném z poloviny se doba skladování zkracuje na 24 hodin," přiblížila organizace dTest.

Domácnosti začaly šetřit energiemi. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz