Zahraničí

Mexiko uzákonilo úplný zákaz kouření na veřejných místech

Mexiko uzákonilo úplný zákaz kouření na veřejných místech
Zdroj: Profimedia (Ilustrační fotografie)

V Mexiku vstoupil v platnost jeden z nejpřísnějších antitabákových zákonů na světě, a to úplný zákaz kouření na veřejných místech. Součástí tohoto kroku, který byl poprvé schválen v roce 2021, je také zákaz tabákové reklamy.

Několik dalších latinskoamerických zemí rovněž přijalo právní předpisy, které zavádějí nekuřácké veřejné prostory. Mexická legislativa je však považována za nejpřísnější a nejrozsáhlejší na americkém kontinentu, píše BBC.

Jedná se o jeden z nejpřísnějších protikuřáckých zákonů na světě. Stávající mexický zákon z roku 2008, který zakazoval kouření v barech, restauracích a na pracovištích, je nyní rozšířen na úplný zákaz kouření ve všech veřejných prostorech, jako jsou parky, pláže, hotely, kanceláře a restaurace.

Související obsah

Zákon rovněž zakazuje reklamu, propagaci a sponzoring tabákových výrobků, což znamená, že cigarety nebudou moci být vystaveny ani v obchodech. Nová přísnější omezení se týkají také vaporizérů a elektronických cigaret, zejména v uzavřených prostorech.

Panamerická zdravotnická organizace tento krok uvítala a ocenila mexickou vládu za zavedení zákazu. Organizace tvrdí, že užívání tabáku je nejčastější příčinou úmrtí na světě, kterému lze předcházet, a každoročně má v Americe na svědomí téměř milion životů, ať už v důsledku přímé konzumace, nebo vystavení pasivnímu kouření.

Někteří kuřáci jsou však drakonickou povahou nového zákona zděšeni. Nový zákaz v podstatě znamená, že mnozí budou smět kouřit pouze ve svých domovech nebo jiných soukromých obydlích. Jiní vznesli otázky ohledně praktické stránky prosazování zákona.

Vzhledem k tomu, že v Mexiku bují korupce, se mnozí obávají, že místo skutečných pokut nebo trestů za kouření na veřejnosti budou někteří policisté tento zákon využívat jako záminku k braní úplatků.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz