Zajímavosti

Skrytá nemoc s vysokou úmrtností. Ohroženy jsou statistíce Čechů

Na 1. srpen připadá Světový den rakoviny plic, která je velkým problémem i v České republice. Mezi nádorovými onemocněními je na prvním místě v úmrtnosti u mužů a na druhém u žen. Nejvýznamnějším rizikovým faktorem je kouření, které z poměrně vzácného onemocnění udělalo jeden z nejčastějších typů rakoviny. A jak varuje přední česká plicní lékařka, příznaky se projevují příliš pozdě.

Rakovina plic má vysokou úmrtnost, nějakou dobu byla dokonce považovaná za neléčitelnou, řekla ve Snídani s Novou Martina Koziar Vašáková, přednostka Pneumologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice a předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti.

"Je to dané jednak chováním té rakoviny, v podstatě její lokalizací. Plíce jsou skrytý orgán, který má intimní vztah k cévním strukturám a srdci. Jsou dobře prokrvené, ty nádory časně mohou zakládat metastáze," vysvětlila lékařka. Právě proto, že plíce jsou skryté, není možné vidět časná stadia.

Související obsah

​Velké množství pacientů tak přichází k pneumologovi až v době, kdy má potíže. Onemocnění je v tu chvíli však už v pokročilé fázi. "Plíce nebolí a nejsou vidět, takže se pozdní nádor projeví, když například nahlodá nějakou cévu a začnete krvácet. Nebo když má vzdálenou metastázi, která se projeví jako ochrnutí," upozornila Koziar Vašáková.

Jeden z hlavních důvodů vysoké úmrtnosti tedy podle ní je, že je rakovina plic odhalena pozdě. "Většinou lidé přicházejí pro kašel, že vykašlali krev. Nebo začínají hubnout a byl jim objeven nějaký uzel na plicích v rámci interního vyšetření. Málokdo přijde v době, kdy příznaky nemá," popsala lékařka praxi. 

Vzhledem k tomu, že většina těchto nádorů se odhalí pozdě, málokdy jsou operovatelné. "To znamená, že pouze zhruba 15 % pacientů může být odoperováno s tím, že bohužel pouze zhruba 15 % přežije následujících pět let," dodala.

Související obsah

Kouření jako hlavní faktor

Ačkoliv ne všechny případy rakoviny plic jsou navázány na kouření, často jsou pacienti silní kuřáci, zdůrazňuje Koziar Vašáková. "Před 100 lety to bylo poměrně vzácné onemocnění, kouření nebylo ještě tak rozšířené. V dnešní době je naopak vysoko na žebříčku z hlediska četnosti případů. A bohužel i mortality," prozradila.

Co se týká úmrtnosti, v České republice je rakovina plic mezi nádorovými onemocněními na prvním místě u mužů a na druhém místě u žen (na prvním je karcinom prsu).

Malá část pacientů má podle lékařky genetickou predispozici k této nemoci, většina případů ale souvisí s kouřením. "Kdyby se nekouřilo, karcinom plic se opět posune mezi vzácná onemocnění," konstatovala.

Související obsah

​Kromě kouření jsou rizikové i další škodliviny, se kterými mohou lidé přijít do styku – například azbest nebo radioaktivní záření. "Pak jsou tu některé nemoci, například plicní fibróza, při které častěji vzniká rakovina plic," doplnila Koziar Vašáková.

Od začátku letošního ledna v Česku běží screeningový program rakoviny plic, který se zaměřuje na rizikovou skupinu obyvatel. Tedy na silné kuřáky ve věku od 55 do 75 let, kteří kouřili například alespoň 20 let 20 cigaret denně nebo 10 let 40 cigaret denně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz