Domácí

Vláda ustála hlasování o nedůvěře. Ano nesehnalo dost hlasů, Babiš nedorazil

Poslanci ve čtvrtek po půlnoci hlasovali o vyslovení nedůvěry vládě Petra Fialy (ODS). Jednání začalo už v úterý, v pozdních večerních hodinách bylo přerušeno až do 9. hodiny ranní dalšího dne. Hlasování svolalo hnutí ANO. Tomu vadí, že vláda údajně neprojednává jím navrhované body. Předseda hnutí Andrej Babiš na schůzi nevystoupil. A nedorazil ani na hlasování. Vláda Petra Fialy důvěru Poslanecké sněmovny obhájila.

Úterní schůzi zahájila Alena Schillerová (ANO), hned po ní vystoupil premiér Petr Fiala. Ve svém projevu zhodnotil jednání vlády a vyzdvihl několik konkrétních bodů, které vláda dokázala, a to i ve spolupráci s Evropskou unií. Zhodnotil také české předsednictví. Dotkl se i problematiky nedostatků léků, kterou se vláda snaží aktivně řešit. Úterní schůze trvala asi 12 hodin a protáhla se až do pozdní 23. hodiny. 

Jednání pokračovalo i ve středu a protáhlo se i přes půlnoc, takže se hlasovalo až ve čtvrtek. Opozici se vládu svrhnout nepodařilo. Pro svržení hlasovalo celkem 82 poslanců ANO a SPD, proti se postavilo 102 poslanců. Předseda ANO Andrej Babiš se nakonec hlasování nezúčastnil. Nad Babišovou nepřítomností se v rozhovoru pro TN.CZ pozastavil i místopředseda vlády Marian Jurečka.

"Jestliže lídr nejsilnější opoziční strany na tom jednání o vyslovení nedůvěry vládě není přítomen, nepřednese ani za sebe klíčový projev a pak nepřijde ani na hlasování o nedůvěře, tak si myslím, že to ukazuje velmi zajímavou situaci, která tady třicet let nebyla. Nejen, že pohrdá prací ve Sněmovně, ale neplní ani tu roli toho lídra, který by měl přijít a ukázat tu sílu a energii a říct jaké má výhrady vůči této vládě, a to Andrej Babiš neudělal, " uvedl po skončení jednání Jurečka.

K Babišově neúčasti na jednání se za ANO vyjádřila Alena Schillerová, která uvedla, že s ním byla domluvena, že dorazí na hlasování, ale kvůli zdravotním problémům se tak nestalo. “On bojuje s nějakou virózou a čeká ho jeden z nejnáročnějších týdnů jeho kariéry a říkal mi, že si potřebuje odpočinout,“ řekla Schillerová.

Související obsah

Hlasování o nedůvěře vyvolalo hnutí ANO

Podle slov Aleny Schillerové (ANO) se hnutí rozhodlo vyvolat hlasování hned z několika důvodů. "Vláda Petra Fialy opakovaně dokazuje, že není schopná řídit tuto zemi. A buď nechce, nebo neumí pomáhat lidem a firmám. Za těch 13 měsíců sledujeme kupení chyb za chybou. Neplnění programového prohlášení a porušování slibů, které tato vláda dala lidem, ale i Poslanecké sněmovně," připomněla Schillerová na brífinku před úterním mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny.

Související obsah

​"13 hříchů Fialovy vlády"

Údajné prohřešky pak sama exministryně označila jako "13 hříchů Fialovy vlády". Vrcholem všeho je prý "přezíravý a arogantní přístup vládní koalice". Vláda podle slov Schillerové opozici neposlouchá, a navíc ji stále "válcuje" svou převahou. Na úterním jednání pak chce opozice přednést všechny své výhrady. Pro vyslovení nedůvěry bude údajně hlasovat i SPD. 

Premiér Fiala reagoval, že "13 hříchů" je plných "nepravd, nesmyslů a neporozumění". Vláda se snaží na tyto podněty údajně reagovat a vysvětlovat, jakým způsobem zvládá krize a co vše udělala pro občany České republiky. Údajně je tedy jasné, že ministři vystupují a ukazují, co ve svých resortech udělali. A proto prý jednání o hlasování trvá několik hodin.

Související obsah

Termín hlasování není náhodný, tvrdí Fiala

​Podle premiéra Petra Fialy má opozice na svolání hlasování o nedůvěře právo. "Vzhledem k tomu, jaké je rozložení sil v Poslanecké sněmovně, se lze ale jen těžko ubránit dojmu, že se opoziční hnutí snaží o jakousi prezidentskou kampaň na úkor Parlamentu," dodal premiér. 

Na středeční tiskové konferenci uvedl, že termín hlasování podle něj není náhodný. ​​Hlasování o nedůvěře totiž čelila Fialova vláda už vloni na začátku září, kdy probíhalo české předsednictví. Hlasování vyvolalo hnutí ANO s podporou SPD. Schůze tehdy trvala přes 22 hodin. Opozice v závěru neuspěla. Pro návrh hlasovalo 84 opozičních poslanců, pro vyslovení nedůvěry jich bylo potřeba alespoň 101.

"Když už to opozice vyvolala, musí předpokládat, že naše vláda, která se snaží o věcnou a slušnou politiku, bude argumentovat tím, co dokázala," uzavřel ve středu premiér. 

Vláda čelí hlasování o nedůvěře a Andrej Babiš mezitím stojí frontu na korunovační klenoty:

Shrnutí dosavadního jednání najdete v reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz