Rusko

Porážka Ruska na Ukrajině rozpoutá jadernou válku, hrozí Medveděv

Porážka Ruska na Ukrajině rozpoutá jadernou válku, hrozí Medveděv
Dmitrij Medveděv | Zdroj: Profimedia

Ruský neúspěch na Ukrajině bude mít hrozivé následky pro celý svět, varuje bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. Pokud Rusko selže, mohlo by vyvolat jadernou válku. Podle něj se žádná z mocností s jaderným arzenálem nikdy nesmíří s porážkou a raději rozpoutá peklo.

Medveděva rozčílila slova německého kancléře Olafa Scholze, který zdůraznil, že Rusko ve válce musí selhat. Scholz upozornil i na neúspěchy Putina během celé invaze. "Žádného z těchto ubožáků nenapadne vyvodit si jednoduchý závěr: Porážka jaderné mocnosti v konvenční válce ji může vyprovokovat k zahájení jaderné války," napsal rozzuřený Dmitrij Medveděv na sociální síť Telegram.

"Žádná z jaderných mocností nikdy neprohrála válku, na které by závisel její osud," upozornil Medvěděv a dodal, že by si tento fakt měli uvědomit hlavně západní politici. Podle ruské jaderné doktríny by mohla Moskva skutečně nařídit jaderný útok. Ta umožňuje úder ve chvíli, kdy je v konvenční válce ohrožena samotná existence Ruské federace.

Související obsah

Místopředseda ruské Rady bezpečnosti je jedním z mnoha ruských politiků, kteří válku na Ukrajině popisují jako zlomový okamžik pro celé Rusko. Podle nich se v současnosti rozhoduje o samotném bytí a nebytí federace. Ruští představitelé však zmínkami o možné porážce ukazují podle vojenských expertů velkou míru nejistoty. Moskvu očividně průběh války znepokojuje. 

Spekulace, zda nové výhrůžky signalizují tamní kritickou situaci, však Medveděv odmítl. "Ne, nic to rozhodně neznamená," reagoval. Rusko zdůraznilo svou potenciální převahu při jaderném konfliktu. Podle agentury Reuters má NATO větší zásoby v konvenční válce, jenže Rusko vlastní více jaderných hlavic, ve svém držení jich má dokonce 5 977. NATO jich má dohromady 5 943.

Rusko poslalo své rakety na Dnipro. Zemřelo 30 lidí:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz