Zahraničí

Čína bere zpátečku. Chce si udobřit Západ, Rusko odsouvá na druhou kolej

Čína bere zpátečku. Chce si udobřit Západ, Rusko odsouvá na druhou kolej
Čínský prezident Si Ťin-pching | Zdroj: Profimedia

Čína podle analytiků opouští agresivnější rétoriku k Západu, kterou nasazovala loni. Vztahy se Spojenými státy americkými a Evropou by chtěla zejména z ekonomických důvodů posilnit. Stranou tak údajně půjde i spojenectví s Ruskem. To přitom na pevné vazby s Říší středu spoléhá.

Peking si chce udobřit Západ. Vztahy v uplynulém roce narušila nejenom obchodní válka s USA, ale i půtky kvůli Tchaj-wanu a nejasný čínský postoj k válce na Ukrajině. I proto má jít spojenectví s Ruskem na druhou kolej.

Tvrdí to analýza expertů na mezinárodní politiku portálu The Diplomat. "Čínská diplomacie se posunula. Její představitelé uvádějí, že usilují o zlepšení diplomatických a ekonomických vztahů se západními zeměmi," stojí v ní.

Je v tom ale chladný kalkul, Peking potřebuje být se západními státy zadobře jen kvůli obchodování. Proklamace čínských představitelů, že nepůjdou na ruku Moskvě, mohou být podle politologů pouhou zástěrkou.

Související obsah

Na utužování vztahů si ale dává Čína záležet. Prezident Si Ťin-pching přes videohovor začátkem ledna jednal i s českým protějškem Milošem Zemanem, připomněla agentura Xinhua. Navzdory názoru expertů může nejlidnatější země světa podle dosluhující hlavy státu sehrát klíčovou roli v ukončení rusko-ukrajinského konfliktu.

"Přestože jsou tyto diplomatické mise pozoruhodné, budou mít malý, skoro až žádný dopad na směřování čínské zahraniční politiky. Z ekonomického hlediska se sice zdá, že může skutečně usilovat o její reset, odříznout Rusko ale nemůže," uzavřeli analytici. 

Číně poprvé za 60 let klesá počet obyvatel:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz