Domácí

Po krakenu přišly orthrus a bythos. V Česku se objevily nové varianty covidu

Po krakenu přišly orthrus a bythos. V Česku se objevily nové varianty covidu
Covid test | Zdroj: TV Nova

Laboratoře v Česku zachytily výskyt nových variant koronavirové mutace omikron – orthrus a bythos. Jedna z nich se masivně šíří ve Velké Británii, druhá pak dominuje v Austrálii. V Česku se zatím podařilo zachytit pět případů nakažení těmito variantami.

V Česku se objevily nové subvarianty omikronu zvané orthrus a bythos. Jedná se o příbuzné mutace subvarianty kraken. Přesto je stále převládající variantou v České republice typ omikronu BA.5.

Zatímco variantu bythos detekovaly laboratoře v jednom případě, variantu orthrus se podařilo potvrdit u čtyř pacientů. Vyplývá to z týdenní zprávy Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Ústav zároveň uvedl, že zveřejněné údaje jsou vzhledem k malému počtu zachycených vzorků pouze orientační.

Související obsah

"V současnosti sledované mutace ve spike již slouží pouze k potvrzení cirkulace omikronu a nelze usuzovat na přítomnost subvarianty, malý počet zaslaných testů snižuje již tak chabou výpovědní hodnotu," uvedl ve zprávě SZÚ.

Podle webu The Mirror se varianta orthrus (neboli CH.1.1.) projevuje rýmou, mírnou, nebo těžkou únavou, bolestí hlavy a krku a kýcháním. Podle webu by se tato subvarianta mohla stát převládající variantou ve Velké Británii. Podle zprávy SZÚ se subvarianta bythos šíří především v Austrálii.

Druhé kolo odstartovalo. Ve středu mohou volit prezidenta lidé s covidem: 

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz