Zahraničí

Střelba před jeruzalémskou synagogou má sedm obětí, útočník byl zneškodněn

Střelba před jeruzalémskou synagogou má sedm obětí, útočník byl zneškodněn
Páteční střelba u synagogy ve východním Jeruzalémě si vyžádala nejméně sedm obětí. | Zdroj: Profimedia

Při páteční přestřelce ozbrojeného útočníka a bezpečnostních složek u synagogy ve východním Jeruzalémě bylo zabito nejméně sedm lidí a dalších deset bylo zraněno. Podle Izraele jde o jeden z nejzávažnějších teroristických útoků za poslední roky. Policisté nebezpečného muže zastřelili.

K incidentu došlo na jeruzalémském bulváru Neve Yaakov kolem 18.15 SEČ. Policie útočníka označila za teroristu a uvedla, že byl zneškodněn, informuje BBC. Místní média ho identifikovala jako Palestince z východního Jeruzaléma.

Izraelský policejní komisař Kobi Šabtaj při svém projevu na místě činu označil tento útok za "jeden z nejhorších, s jakými jsme se v posledních letech setkali". Policejní mluvčí agentuře AFP sdělil, že při útoku bylo zabito sedm lidí.

Související obsah

Útok se odehrál v Den památky obětí holocaustu, kterým si Izrael připomíná šest milionů Židů a dalších obětí, jež nacistický režim zavraždil během holocaustu.

"Útok na věřící v synagoze v Den památky obětí holokaustu a během šabatu je strašný. Stojíme na straně našich izraelských přátel," napsal na twitteru britský ministr zahraničí James Cleverly. Krátce po incidentu navštívil místo nový izraelský premiér Benjamin Netanjahu a také kontroverzní krajně pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben-Gvir.

Incident odsoudil i český premiér Petr Fiala. "Důrazně odsuzuji dnešní teroristický útok na synagogu v Jeruzalémě. Právě dnes si přitom připomínáme Mezinárodní den obětí holokaustu. Všichni jsme šokováni tímto brutálním teroristickým činem a myslíme na rodiny a blízké obětí tohoto násilí," napsal na svém twitteru.

Útok naopak schvalují palestinské militantní skupiny, ale neuvedly, že by ho měl na svědomí některý z jejich členů.

Napětí v Izraeli vygradovalo od chvíle, kdy bylo ve čtvrtek při izraelské vojenské razii v Džanínu na okupovaném Západním břehu Jordánu zabito devět Palestinců. Kromě ozbrojenců byli mezi oběťmi i civilisté. Palestinci odpověděli odpálením několika raket z Gazy, na které Izrael reagoval leteckými údery.

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz