Počasí

Hromniční speciál o počasí na TN Live. Co nás čeká do konce zimy?

Sledujte čtvrteční Speciál o počasí na TN Live od devíti hodin. Tématem bude dosavadní průběh zimního počasí, který je teplotně nadprůměrný a chudý na sluneční paprsky. Jak se to podepsalo na nemocnosti, přijde říct pediatrička Michaela Trnková. O problémech na železnici včetně zamrzání výhybek a náchylnosti na prachový sníh promluví dopravní novinář Ondřej Kubala. A chybět nesmí ani výhled počasí do konce zimy.

"Zima měkká, doktor čeká"

Vliv počasí na naše zdraví se objevuje i v pranostikách. Na počasí reaguje každý z nás. Někteří lidé mohou být dokonce přecitlivělí. V únoru na nás většinou plně dolehne nedostatek denního světla a slunečních paprsků. A to i přesto, že po Hromnicích se začínají bílé dny opět prodlužovat.

Na Hromnice se v porovnání se zimním slunovratem den prodlouží na jihu republiky o 1 hodinu a 16 minut, na severu o 1 hodinu a 24 minut. Prodlužuje se ale hlavně západ slunce, a to téměř o hodinu. Východ slunce nastává dříve pouze o 22 až 25 minut.

Kvůli častému nedostatku vitamínu D se snižuje obranyschopnost organismu. Proto bychom měli vitamíny pravidelně doplňovat. Meteoropatie neboli "bolesti počasí" jsou negativní reakcí lidského těla na změny počasí. Je způsobená tím, že člověk špatně reaguje na výkyvy počasí kvůli vrozeným nebo získaným onemocněním. Její základy sahají už k Hippokratovi asi do roku 400 př. n. l.

Tabulka 1: Délka slunečního svitu od 1. prosince

Místo  Celkem nasvítilo (hodin)
Praha-Ruzyně 83,5
Pec pod Sněžkou 42,6

Sněhové jazyky a závěje budou aktuální do soboty

Sněžení tohoto týdne komplikuje dopravu zejména od středních poloh. Ve speciálu o počasí se zeptáme, jaká jsou pravidla, podle kterých se udržují komunikace. Kam jede sypač jako první a kam později? Jaké komplikace přináší zimní počasí do tramvajového provozu a proč se kouří z elektricky vyhřívaných výhybek? Zapomenout nesmíme ani na trolejbusové sítě a námrazy.

Přinese příští týden silné mrazy?

Výhledy počasí se stále více přiklání k citelnému ochlazení na příští týden. To přinese severní až severovýchodní proudění, které se bude dostávat do střední Evropy. Při zmenšené oblačnosti tak mohou nejnižší ranní teploty klesat až k 15 °C a od poloviny příštího týdne budou zřejmě teploty zůstávat pod bodem mrazu i v odpoledních maximech.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Počasí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz