Domácí

Spočítejte si daně. Termín podání daňového přiznání se blíží. KALKULAČKY

Daňové přiznání
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Stejně jako každý rok nás také letos čeká přiznávání daní. Termín pro odevzdání je 3. duben, už teď si ale můžete spočítat na kalkulačce, kolik budete platit.

Za většinu zaměstnanců podává roční zúčtování a platí daň z příjmů zaměstnavatel. Pracovník však musí vždy podepsat prohlášení k dani a současně nesmí mít jiné zdanitelné příjmy, například z podnikání či pronájmu.

Už nyní si můžete snadno spočítat na kalkulačce, kolik na daních zaplatíte, nebo naopak ušetříte. Stačí vyplnit některé náležitosti, třeba příjmy ze zaměstnání, podnikání či pronajímání. Je nutné také uvést všechny nezdanitelné záležitosti v případě, že nějaké máte. Jedná se o dary, členské příspěvky nebo penzijní pojištění.

Spočítejte si na kalkulačce, kolik budete muset za rok 2022 zaplatit na dani z příjmů:

Zdroj: Peníze.cz - Daňová kalkulačka – výpočet daně z příjmů

Daňové přiznání si však podávají lidé sami v případě, že měli příjem z několika zaměstnání najednou, podnikáním si vydělali více než 15 tisíc korun nebo pracovali v zahraničí. Povinen je podat daňové přiznání také podnikatel, jehož výdělek sice nepřesáhl 15 tisíc korun, ale skončil ve ztrátě.

Spočítejte si na kalkulačce daň z příjmů za rok 2022:

Zdroj: Peníze.cz - Daňová kalkulačka OSVČ - výpočet daně

Termín odevzdání

Daňové přiznání je nutné odevzdat do 3. dubna 2023. Pokud vám jej zpracovává daňový poradce, termín se vám prodlouží, protože je stanovený na 3. července 2023.

Je ale možné podat jej také elektronicky. Pokud plánujete využít tento způsob, budete mít také více času. Termín je v tomto případě 2. květen 2023.

"Daňové přiznání lze podat osobně na finančním úřadu, poštou nebo můžete využít nabídky na webových stránkách Finanční správy a podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob elektronicky formou datové zprávy podepsané způsobem, se kterým jiný právní předpis spojuje účinky vlastnoručního podpisu, nebo nepodepsané způsobem, se kterým jiný právní předpis spojuje účinky vlastnoručního podpisu," uvedla Finanční správa.

Související obsah

Lidé veškeré informace naleznou v portálu MOJE daně nebo na webových stránkách Finanční správy ČR.

Slevy na dani

Základní slevou, o kterou se daň vypočtená za rok 2022 snižuje, je sleva na poplatníka. Ta činí 30 840 korun. Nárok na tuto slevu mají všichni poplatníci (podnikatelé, zaměstnanci, starobní důchodci nebo matky na mateřské dovolené), kteří měli alespoň po část roku zdanitelné příjmy.

Využít je možné také slevu na manžela nebo manželku, a to ve výši 24 840 korun. Je však nutné, aby pár spolu žil ve stejné domácnosti a aby neměl dotyčný nebo dotyčná vlastní příjem, který v loňském roce přesáhl 68 tisíc korun.

Lze uplatnit základní slevu na invalidu, která činí 2 520 korun. Ta rozšířená poté 5 040 korun. Držitelé průkazu ZTP/P (pozn. red. – průkazy pro zdravotně postižené) si mohou z daně odečíst slevu ve výši 16 140 korun.

V případě, že poplatník studuje a připravuje se tak na své budoucí povolání, může využít slevu na studenta ve výši 4 020 korun. Je to možné až do dovršení 26 let. V případě prezenční formy doktorského studia lze slevu uplatňovat až do dovršení 28 let.

Související obsah

Z daně je možné odečíst i slevu za umístění dítěte do předškolního zařízení (pozn. red. – zpravidla jde o mateřské školy). Maximální výše slevy odpovídá minimální mzdě, která v roce 2022 činila 16 200 korun.

Rodiče mohou využít také daňové zvýhodnění na dítě. To musí s poplatníkem žít ve stejné domácnosti. Sleva činí 15 204 korun ročně na jedno dítě, u druhého dítěte 22 320 korun a u třetího 27 840 korun.

Sněmovna v roce 2020 snížila daň z příjmů na 15 %. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz