Zahraničí

Američané sestřelili čínský špionážní balón. Peking prý vyslal ještě jeden

Spojené státy v sobotu večer středoevropského času sestřelily nad Atlantským oceánem čínský balón. Podle Washingtonu nesl špionážní techniku. Peking se za něj už ve čtvrtek omluvil a odmítl, že by sbíral citlivá data. Další balón létá nad Latinskou Amerikou, uvedl mluvčí Pentagonu Pat Ryder.

Američané sestřelili čínský špionážní balón, který nad území USA přiletěl ve čtvrtek. Informovala o tom agentura AP. Trosky z Atlantského oceánu vyzvedne speciální tým.

Balón způsobil diplomatickou roztržku. Čína se omluvila, tvrdí však, že šlo o omyl a balon je meteorologický. Nad Spojené státy jej měl zanést vítr. 

Související obsah

"Čína vždy přísně dodržovala mezinárodní právo a respektovala svrchovanost a územní celistvost všech zemí," uvedlo v prohlášení čínské ministerstvo zahraničí.

V sobotu americké úřady zaznamenaly další podezřelý balón. "Máme zprávy o balónu nad Latinskou Amerikou," uvedl v pátek večer Ryder. "Zhodnotili jsme, že se jedná o čínský špionážní balón. V tuto chvíli nemáme žádné další informace, které bychom mohli poskytnout," doplnil. Není tedy jasné, nad kterým státem nyní létá.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli balónu odložil plánovanou návštěvu Pekingu. Přijet měl na začátku příštího týdne, teď by podle něj touto cestou vyslal špatný signál, upozornila agentura Bloomberg.

Balon zahlédli Američané nad Montanou:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz