Zahraničí

Do Turecka dorazilo 69 českých záchranářů. Hodiny čekali na vybavení

Pomoc a podporu po ničivém zemětřesení nabídlo 65 států světa. Vůbec první profesionální tým specializovaný na záchranu v městských oblastech, takzvaný USAR, přicestoval do Turecka z České republiky. Téměř 70 hasičů bude pomáhat v okolí města Adiyaman. Velkou část úterý ale strávili členové týmu čekáním na své vybavení.

Byla to ukázková a blesková akce. Nikdo jiný tak rychle speciální tým USAR nevypravil. V pondělí večer přistály dva české stroje v Adaně, následoval přestup na letadla turecké armády a start směr Adiyaman.

25 tun materiálu potřebného k práci a přežití bez závislosti na okolí se ale do tureckých strojů nevešlo. Do 400 kilometrů vzdáleného města musely do krajiny zdevastované zemětřesením vyrazit kamiony. Až v 17:00 se Češi dočkali vybavení. Mezitím prozkoumali město a dostali od armády místo pro základní tábor.

Související obsah

Český Urban Search and Rescue tým, tedy tým specializovaný na vyhledávání a záchranu v obydlených oblastech, tvoří 69 lidí, především příslušníků Hasičského záchranného sboru z Prahy a Moravskoslezského kraje. Jde o důstojníky, záchranáře, lékaře či kynology se psy.

USAR tým v Turecku by se neobešel bez podpory z Prahy. Konkrétně z Národního operačního a informačního střediska v budově Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. "Poskytujeme jim veškerou podporu. Komunikujeme prostřednictvím zastupitelského úřadu," vysvětlila koordinátorka Hasičského záchranného sboru ČR Iva Brejzová.

Jakmile má tým vybavení, je připraven začít s prací. Noc není překážkou. V Turecku by měli Češi zůstat 10 dní.

Byli jsme jedni z prvních, kteří poskytli v Turecku pomoc přímo na místě, říká mluvčí Kavka:

ls, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz