Zahraničí

Vědec předpověděl zemětřesení v Turecku. Nepřišlo ze Země, tvrdí

Prohledávání trosek ve vesnici Besnaya v Sýrii
Prohledávání trosek ve vesnici Besnaya v Sýrii | Zdroj: Profimedia

Nizozemský vědec několik dní před úderem ničivého zemětřesení v Turecku a Sýrii předpověděl jeho příchod. Za silné otřesy podle něj mohl Měsíc a planety Sluneční soustavy. Odborníci jsou ale k jeho závěrům skeptičtí.

Nizozemec Frank Hoogerbeets, který se zabývá vzájemným vlivem kosmických těles, "předpověděl" turecké zemětřesení tři dny před jeho skutečným příchodem. "Dříve či později vypukne v oblasti na pomezí jižního Turecka, Jordánska, Sýrie a Libanonu zemětřesení o síle asi 7,5 magnituda," napsal 3. února na twitteru. Ve vyvolání zemětřesení měl podle něj hlavní roli sehrát Měsíc a spolu s ním i další kosmická tělesa.

V pondělí 6. února ve čtyři hodiny ráno se jeho "předpověď" vyplnila. Podle seismologů to ale byla spíš náhoda. Hoogerbeetse kritizuje například jeho "kolega" a krajan Martijn van den Ende, seismolog využívající pro výzkum zemětřesení metody strojového učení, tedy takzvanou umělou inteligenci.

"Prosím, nenechte se touto 'předpovědí' napálit. Vzájemné postavení planet nemá na zemětřesení vliv a neexistuje žádný vědecký způsob, jak zemětřesení předpovědět. Pokud vás tato oblast zajímá, zeptejte se, prosím, skutečného seismologa," napsal van den Ende přímo pod Hoogerbeetsův tweet.

Související obsah

Podobný názor zastává český odborník na geodynamiku Marsu Petr Brož. "To, že napíšu, že se tam země zatřese 'dříve nebo později', není předpověď zemětřesení. K zemětřesením dochází na litosférických rozhraních. Když se podívám do záznamů, tak zjistím, že na těch rozhraních dochází k otřesům jednou za nějaké časové období. To ale z člověka nedělá experta na zemětřesení a někoho, kdo dokáže jeho příchod skutečně přesně předpovědět. Pokud třeba nebylo v Japonsku dlouho zemětřesení, můžu s klidem říct, že tam dříve či později nějaké bude, aniž bych musel být odborník," vysvětluje.

Stejně to vidí také jeho kolega a odborník na zemětřesení Václav Kuna. "Zemětřesení je skutečně chaotický jev. Dokonce ani v momentě, kdy už zemětřesení začne a je to jen malá prasklinka, nejde s jistotou říct, jestli z něj za chvílí bude zemětřesení velké, nebo to bude jenom slabý otřes. Takže přesně předpovědět v čase ani místě nejde," tvrdí.

"A co se týká vlivu kosmických těles, tak Měsíc skutečně nějaký vliv má. Podobně jako přitahuje vodu a způsobuje příliv a odliv, deformuje také zemskou kůru. Ten vliv je ale naprosto minimální. Navíc pokud se někde projevuje, tak jsou to oblasti, které jsou jednak strašně citlivé, jednak jde o rozhraní, kde se dvě desky zasouvají pod sebe, kdy Měsíc jednu z těch desek malinko nadzvedne. V Turecku ale leží ty desky vedle sebe," vysvětlil Kuna s tím, že planety nemají na zemětřesení žádný vliv.

Zemětřesení bylo devastující, řekl velvyslanec ČR v Turecku Pavel Vacek:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz