Zahraničí

Češka, po které po zemětřesení pátraly úřady v Turecku, je mrtvá

Zemětřesení, které v pondělí zasáhlo východ Turecka a část Sýrie, má první potvrzenou oběť z České republiky. Je jí žena, která dlouhodobě žila v Turecku. TN.cz to potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Zemětřesení v Turecku a Sýrii už má přes 15 tisíc obětí a je mezi nimi také občanka České republiky.

"Bohužel můžeme potvrdit, že mezi oběťmi zemětřesení je ​i pohřešovaná Češka, která v zemi dlouhodobě žila. Naše velvyslanectví v Ankaře je v kontaktu s rodinou i s tureckými úřady. Další podrobnosti s ohledem na pozůstalé nebudeme sdělovat," uvedl mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. 

Související obsah

Do Turecka, které v pondělí nad ránem zasáhlo ničivé zemětřesení, odletěla rovněž sedmdesátičlenná skupina českých hasičů ze záchranného týmu USAR. Složený je hlavně z příslušníků hasičského sboru Prahy a Moravskoslezského kraje.

Tým USAR prohledával rovněž území města Adiyaman, kde Češka žila, jejich pes cvičený na podobné operace ale v místě nikoho nenašel. 

"Naši psi neoznačili žádné místo, na kterém by bylo podezření na přítomnost živého člověka," říká mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. "Prohledali jsme celý ten sektor společně s týmem cvičeným na prohledávání trosek hotelů. Přesnou adresu Češky jsme ale neměli a pracujeme jen podle požadavků turecké strany," upozorňuje mluvčí. 

Adiyaman je podle něj zničený zhruba ze třiceti procent. "Pátrání po přeživších pokračuje," dodává Kozák.

​Kvůli nízkým teplotám v Turecku jsou šance na záchranu lidí v sutinách stále menší. Podle tureckých úřadů se do záchranných operací zapojilo skoro 100 000 lidí.

Záchranné práce v Turecku a Sýrii pokračovaly i v noci. Podívejte se na reportáž:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz