Naše Česko

Smutné zprávy z ústecké zoo. Museli utratit i druhé gepardí mládě

Smutné zprávy z ústecké zoo. Museli utratit i druhé gepardí mládě
Ústecká geparďata přišla na svět loni v říjnu | Zdroj: ZOO Ústí nad Labem

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem přišla o obě mláďata geparda štíhlého. Jejich narození loni v říjnu znamenalo historický úspěch v chovu tohoto druhu. Pak se ale u obou zvířat objevilo metabolické onemocnění kostí. První gepardí mládě museli chovatelé nechat uspat před měsícem, další tento týden.

Když v říjnu minulého roku oznámila Zoo Ústí nad Labem narození dvou mláďat gepardů štíhlých, slavila historický úspěch v chovu tohoto druhu. Radost však po začátku nového roku vystřídal smutek. V rozmezí jednoho měsíce oba malí gepardi zahynuli.

První ze zvířat uspali chovatelé 24. ledna. "Ve středu 22. 2. 2023 rozhodlo vedení zoo po vyšetření a konzultaci s veterinárním lékařem o utracení druhého mláděte. Stejně jako u jeho sourozence bylo nakonec i u něj prokázáno metabolické onemocnění kostí," vysvětlila mluvčí zoo Veronika Schranková.

Zdravotní problémy spočívaly v nedostatečné mineralizaci kostní hmoty. "Přes veškerou snahu celého týmu se tento stav nepodařilo zvrátit. I u tohoto mláděte byla v důsledku nemoci diagnostikována dislokovaná zlomenina," upozornila mluvčí.

Související obsah

​Metabolické onemocnění kostí je u mláďat gepardů relativně častým problémem. Svou roli může sehrát i genetická predispozice. "Problém u mláďat z naší zoo byl průběžně konzultován s veterinárními specialisty na tento druh a dle jejich doporučení byla nastavena i léčba, bohužel byla bezúspěšná," dodala vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková.

I přes tuto smutnou zprávu považuje Zoo Ústí nad Labem narození mláďat gepardů štíhlých za velký úspěch. Samice, pro kterou to byl první porod, získala zkušenosti, a byla tím prokázána její plodnost. Rozmnožování gepardů v lidské péči je velmi obtížné, o čemž svědčí i nízký počet mláďat narozených v zoologických zahradách v posledním roce. Zoo ovšem své snahy o další odchov nevzdává. Samice je naštěstí v pořádku, a dokonce už u ní byla pozorována další říje. V blízké době se tak chovatelé pokusí samici opětovně spojovat se samcem za účelem spáření.

"Příroda je někdy mocnější, než si myslíme. Nicméně i nezdařilý odchov je cennou zkušeností, která jak zvířata, tak i celý chovatelský tým posouvá zase o kousek dál," konstatovala ředitelka zoo Ilona Pšenková.

Ve Dvoře Králové se v roce 2021 narodila dokonce gepardí čtyřčata:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz