Zahraničí

Ukrajinci stále brání Bachmut. Rusové ale i přes silný odpor postupují

Ruské jednotky nepřestávají útočit na ukrajinské město Bachmut. Nejdelší bitva od začátku války trvá už od srpna a v posledních dnech se stále více vyostřuje. Do akce se tam zapojily už i první západní tanky typu Leopard 2.

Bachmut se pro mnohé stal symbolem ukrajinské vytrvalosti a odporu. Jak dlouho ještě město zvládne ruským útokům odolávat, ale není jisté. "Nejtěžší situace je stále u Bachmutu. Intenzita bojů se zvyšuje. Ta bitva je důležitá pro ochranu města. Našim vojákům se tam v poslední době podařilo zneškodnit 800 nepřátel. Rusko své lidi vůbec nepočítá, jen je posílá do neustálých útoků," řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ruská armáda v posledních dnech údajně výrazně postoupila v severní části města, obklíčit se jim ho ale ještě nepodařilo. Podle poradce prezidenta Zelenského se ukrajinští vojáci budou nadále snažit Bachmut ubránit. Nechtějí ale obětovat všechny své lidi. Pokud to bude potřeba, stáhnou se.

Související obsah

"V Doněcké oblasti bylo za posledních 24 hodin během leteckých i pozemních úderů zabito asi 350 ukrajinských vojáků," prohlásil mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Z dříve vyspělého města v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny zbyly po měsících neustálých bojů v podstatě jenom ruiny. "Bylo to krásné město, mělo rozvinutou infrastrukturu. Teď se Bachmut stal pevností. A přál bych si, aby si při pokusu o jeho rozžvýkání vylámali zuby," prohlásil jeden ze členů ukrajinské armády.

Někteří obránci Bachmutu označili tamní bitvu za mlýnek na maso a přirovnali ji k nejhorším střetům první světové války. "Prakticky se nezastavíme. Před tím největším útokem jsme tu měli v průběhu devíti měsíců asi 60 zraněných. Teď máme ještě víc za jeden den," povzdechl si vojenský lékař Anatolij.

Ruské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že armáda překazila pokus ukrajinských sil o masivní vzdušný útok na anektovaný poloostrov Krym. Protivzdušná obrana údajně zneškodnila deset ukrajinských dronů.

jal, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz