Domácí

Zprostředkovatelé energií ve velkém podváděli. Inspekce udělila obří pokuty

Zprostředkovatelé energií ve velkém podváděli. Inspekce udělila obří pokuty
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Za zneužití důvěry lidí loni padaly tučné pokuty. Česká obchodní inspekce (ČOI) během kontrol zaměřených na zprostředkovatele smluv o dodávkách energií zjistila pochybení v téměř 90 procentech případů. Obchodníci klienty klamali, používali nekalé obchodní praktiky nebo vynechávali důležité informace.

Z celkem 15 kontrolovaných zprostředkovatelů energií loni zneužilo důvěry spotřebitelů téměř 90 % z nich, oznámila v pondělí ČOI. Porušení zákona odhalili inspektoři ve 13 případech, tedy v 86,7 %. V Praze a Středočeském kraji neprošel kontrolou ani jeden z osmi vytipovaných subjektů.

Inspektory zajímal zejména obsah uzavíraných smluv. Většinu kontrol zahájili na základě stížností spotřebitelů.

Související obsah

​"Z nich bylo zřejmé, že poskytovatelé zaměřovali svoji pozornost zejména na starší občany, které kontaktovali buď telefonicky, nebo je navštěvovali přímo v místě jejich bydliště. Zneužívali jejich důvěřivosti a prostřednictvím nepravdivých a neúplných informací usilovali o to, aby podepsali smlouvy o poskytování služeb, případně i plnou moc, na základě které by mohli následně činit další kroky bez jejich vědomí," shrnul mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Obchodníci vůči spotřebiteli nejčastěji použili klamavé konání, nekalé obchodní praktiky nebo neinformovali o možnostech reklamace. Někdy se dopouštěli více prohřešků najednou. "Česká obchodní inspekce v tomto období pravomocně uložila celkem 24 pokut v hodnotě 8 838 000 korun," upozornil Fröhlich.

Kontroly zprostředkovatelů energií
Kontroly zprostředkovatelů energií | Zdroj: Česká obchodní inspekce

​Ceny energií budou klesat. S fixacemi počkejte, radí odborníci:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz