Více než polovina českých domácností zbytečně přeplácí za elektřinu. Odhalila to analýza společnosti bezDodavatele. Nevhodně nastavená distribuční sazba připravuje Čechy ročně až o tisíce korun. Celkově podle průzkumu loni přeplatili přes 1,3 miliardy korun.
Nenápadný detail ve smlouvě může rozhodovat o stovkách korun ročně. O tom se přesvědčila třeba paní Lenka, která o změnu distribuční sazby požádala kvůli nižší spotřebě.
„Po zadání příslušných údajů jsem si vypočítala, že bych měla ušetřit 1 105 korun,“ řekla Lenka Chvojková. Dvě nejběžnější sazby D01d a D02d jsou vhodné pouze pro lidi s nízkou nebo běžnou spotřebou, kteří elektřinou nevytápějí a neohřívají vodu.
„Více než polovina domácností měla distribuční sazbu nastavenou špatně, a více než polovina domácností tak v průměru přeplácí ročně 728 korun,“ uvedl ředitel společnosti bezDodavatele Libor Holub.
Zkontrolovat smlouvu by lidé měli zejména tehdy, když se přestěhují do většího nebo naopak menšího bytu, přikoupí nové spotřebiče, tepelné čerpadlo nebo například klimatizaci. Změna sazby se vyplatí třeba při pořízení elektromobilu. Domácí nabíjení totiž může spotřebu domácnosti zvýšit až o 50 procent.
„V tomto okamžiku se může stát, že zákazník zůstane v té staré sazbě, i když už má nárok na výhodnější nějaký dvoutarifní režim, který výrazně zlevňuje elektřinu v určitých hodinách,“ upozornil mluvčí společnosti E.ON Lubomír Budný.
„Distribuční sazbu lze u ČEZ distribuce měnit jednou ročně, případně pokud se dodavatel a jeho zákazník domluví jinak,“ řekla mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová.
Někteří dodavatelé správnost nastavení sazby u svých zákazníků sami kontrolují. „Výsledek té kontroly zákazníkům ukazujeme v jejich ročním vyúčtování, a pokud z té kontroly vyplyne, že by byla vhodná změna, tak zákazníka kontaktujeme,“ popsal mluvčí Innogy Pavel Grochál. Změnu by měli dodavatelé vyřídit v řádu dní.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz