Zahraničí

Vstupu Finska do NATO už nic nebrání. Turecko ho podpoří, oznámil Erdogan

Vstupu Finska do NATO už nic nebrání. Turecko ho podpoří, oznámil Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Zdroj: Profimedia

Turecko ratifikuje vstup Finska do Severoatlantické aliance (NATO). Oznámil to prezident Recep Tayyip Erdogan. Poslední zemí, která kromě Turecka tedy členství země v NATO neschválila, je zatím Maďarsko.

​Erdogan v Ankaře při návštěvě finského prezidenta Sauliho Niinistöa oznámil, že Turecko ratifikuje vstup Finska do NATO. Země podle něj odstranila všechny bezpečnostní překážky, které bránily jejímu vstupu do Aliance. 

"Rozhodli jsme se zahájit proces ratifikace členství Finska v NATO v našem parlamentu," prohlásil Erdogan podle webu euronews.com.

Právě zdržování Turecka bylo hlavním problémem při vyjednávání o vstupu Finska do NATO, upozornila agentura Bloomberg. Nyní je kromě Turecka poslední zemí, která ještě neratifikovala vstup severské země do Aliance, Maďarsko.

Související obsah

Premiér Viktor Orbán už ale několikrát prohlásil, že vstup Finska do NATO Budapešť podporuje. Hlasovat by o tom měl tamní parlament 27. března, oznámil v pátek předseda frakce Fidesz Maté Kocsis.

V jiné situaci jsou zatím Švédi. Podle Ankary totiž zatím nesplnili všechny své sliby. Vyjednávání ale budou v příštích dnech a týdnech pokračovat. 

Finsko a Švédsko čekají na vstup do NATO. Chybí jim stále souhlas dvou zemí (01/2023):

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz