Domácí

Dívenka z Česka má jedinečnou nemoc. Lékaři pořádně neví, co jí je

Emma
Emma má jedinečnou genetickou poruchu, která omezuje její tělesný i duševní vývoj | Zdroj: Se souhlasem Terezy Stáňové

Pětiletá Emma se musí potýkat s jedinečným genetickým onemocněním. Lékaři ani pořádně neví, co jí je. Protože ale dívenka miluje procházky, rodiče jí chtějí udělat radost speciálním kočárkem. Ten je ovšem nad jejich možnosti.

Emminka se od narození potýká se zatím neznámou genetickou poruchou. Ta ovlivňuje jak její fyzický, tak její duševní vývoj. V pěti letech neumí chodit, výživu jí do těla pumpuje speciální přístroj, protože má problémy s trávením a polykáním. Na přístroj je až na několik hodin napojená celý den.

"Nyní Emminka dělá pokroky hlavně po emoční stránce. Směje se, žárlí, zlobí se, projevuje radost. Naučila se také válet sudy a už nechce být v posteli, ale velice ráda dělá ‘pořádek‘ bráchovi v pokoji," popsala její maminka Tereza. Ta Emmu vychovává spolu s manželem Davidem, Emma má ještě brášku Samuela a čerstvě narozenou sestřičku Rozárku.

Emminka a její rodina:

​Emma miluje procházky venku, je to pro ni jako vysvobození po celém dni doma. "Venku trávíme každou volnou chvíli, protože je to jedna z mála věcí, které Emmince můžeme poskytnout, aby byla šťastná," popsala Tereza.

Související obsah

​Jenomže Emma stále roste a její současný kočárek jí už nestačí. Rodina by jí ráda pořídila speciální kočárek xRover, ten ale stojí více než 70 tisíc korun. Proto založila sbírku na portálu Donio.cz, kde můžete i vy udělat Emmince radost. Níže se můžete podívat na snímky kočárku, který chce rodina pro Emminku pořídit:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz