Zahraničí

Západ dostal od Ruska ultimátum. Máte na to dva měsíce, zavelela Moskva

Západ dostal od Ruska ultimátum. Máte na to dva měsíce, zavelela Moskva
Vladimir Putin na stadionu Lužniki (22. 2. 2023) | Zdroj: Profimedia

Rusko chce, aby Spojené státy americké, Evropská unie a Velká Británie zrušily všechny sankce, které mu brání ve vývozu zemědělských produktů. Západním spojencům na to dává dvouměsíční ultimátum. V sobotu to oznámil stálý ruský zástupce při OSN Vasilij Něbenzja.

Moskva podmínila pokračování platnosti istanbulských dohod, které garantují, že ruská armáda nebude bránit Ukrajině ve vývozu obilí, zrušením západních sankcí týkajících se ruského zemědělství. Informovala o tom agentura RIA Novosti.

Ty jsou přitom součástí balíčků, které USA, EU a Velká Británie na Rusko uvalily kvůli napadení Ukrajiny.

"Pokud Washingtonu, Bruselu a Londýnu skutečně záleží na pokračování vývozu potravin z Ukrajiny námořním humanitárním koridorem, pak mají dva měsíce na to, aby za účasti OSN odstranily ze sankčních seznamů všechno, co se týká ruského zemědělského exportu," řekl Vasilij Něbenzja, stálý zástupce Ruska při OSN.

Související obsah

Něbenzja zkritizoval i Mezinárodní trestní soud (ICC), který v pátek vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, upozornil list Večerní Moskva.

"Tento zaujatý, zpolitizovaný a nekompetentní mezinárodní soud opět prokázal svou podřadnost. ICC je loutka v rukách kolektivního Západu, který je vždy připraven dosahovat pseudospravedlnosti na objednávku," prohlásil.

ICC obvinil Putina z páchání válečných zločinů, konkrétně únosů ukrajinských dětí a ničení civilní infrastruktury. To stejné má mít na svědomí i kremelská komisařka pro práva dětí Maria Lvovová-Belovová. 

Nemocnému Putinovi stékal pot po čele. Oči si mnul roztřesenou rukou:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz