Zajímavosti

Odstartovala kampaň Zapojme Ukrajinu. Češi chtějí pomoct s elektřinou

Odstartovala nová kampaň s názvem Zapojme Ukrajinu, která má jasný cíl – pomoct Ukrajině s obnovením dodávek elektrické energie. Sbírku spustil stát ve spolupráci s platformou Donio a Nadačním fondem pro Ukrajinu. Češi jsou podle jejich zástupců stále solidární. Zároveň je prý důležité v podpoře pokračovat.

Nově spuštěné sbírky se nyní soustředí na obnovu zničených nemocnic, škol a městských budov. "Aby mohli od nového školního roku fungovat a aby to bylo poháněno energií, aby tam žáci a pacienti nemrzli. V tuto chvíli je nutné se začít připravovat, proto jsme tady s dodávkami generátorů, transformátorů a dalších. Aby od září mohla města a veřejné instituce fungovat," řekl vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný.

Lidé můžou ve sbírce přispívat na konkrétní projekty. Zájem Čechů pomáhat prý neutichá. Některé příběhy dokonce pravidelně podporují. "Lidé cítí potřebu toho, že čím to trvá déle, tím více to vyčerpává samotnou Ukrajinu. Tím víc to vyčerpává jejich vlastní zdroje. Tím víc naši pomoc potřebují," dodal zakladatel platformy Donio David Procházka.

"Jsem neuvěřitelně pyšný na to, že neustále posílají peníze v situaci, kdy jim všechno zdražuje. Uvědomují si, že je třeba Ukrajincům pomáhat," uvedl podnikatel a spoluautor iniciativy Dárek pro Putina Dalibor Dědek.

Související obsah

Například žatecká nemocnice pomůže materiálně vojenské nemocnici na západě Ukrajiny. "V tento moment připravujeme pilotní projekt. Sestavili jsme z našich vyřazených přístrojů kompletně funkční a poměrně moderní vybavení jednotky intenzivní péče. Jedná se o pět lůžek. Předpokládáme, že v tom nejsme sami a nemocnic může být víc," přidal ředitel Nemocnice Žatec Jindřich Zetek.

Češi od začátku války ve sbírkách vybrali na pomoc Ukrajině miliardy korun.

pv, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz