Česká Evropa

Konec nedostatku léků v Evropě. Komise představila zásadní reformu

Evropská komise vyrazila do boje s nedostatkem léků. Představila reformu, ve které se počítá s povinným udržováním zásob léků a také včasným hlášením toho, že nějaký preparát dochází. Ale reformu ještě čeká dlouhý schvalovací proces.

Aby pulty lékáren nezely prázdnotou. To si Evropská komise slibuje od pravidel, která ve středu představila v rámci dlouho očekávané reformy zdravotnického trhu.

"Předkládáme návrhy, jak zajistit, aby se léčivé přípravky dostávaly k pacientům v celé Evropě včas a spravedlivě," řekla Stella Kyriakidesová, komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin.

Evropská léková agentura bude muset nově více hlídat, zda nějaký lék v sedmadvacítce nedochází. Firmy budou muset hlásit, že začínají mít nějakého léčiva nedostatek. A povinností bude také udržovat rezervní zásoby.

Související obsah

"Jde o to, aby ten výrobce garantoval, že tam ta zásoba je pro případ opravdu velkého výpadku," konstatovala místopředsedkyně Komise Věra Jourová.

"Z našeho pohledu určitě dobrý krok, protože nám umožní dostatečně dlouho dopředu se na takovouhle situaci připravit, nicméně to úplně nevyřeší ty situace, kdy ten výpadek dodávky léčiv je způsobený nějakou nepředvídatelnou situací," sdělil náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

V každé zemi Evropské unie chybí léky jiné. Zatímco v České republice je momentálně nedostatek například dětských antibiotik, v belgické lékárně horko těžko seženete přípravky na problémy s močovým měchýřem.

Související obsah

Velké problémy často způsobuje to, že farmaceutické firmy léky dodají raději za větší peníze do bohatších zemí. To prý mohlo například za nedávný výpadek dětských léků v Česku. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je na vině ale i větší nemocnost.

"Nejvíce tady vlastně diskutujeme tu problematiku dostupnosti antibiotik a antipiretik hlavně pro děti. Ty dodávky sou oproti i předcovidovému období vyšší, než byly tenkrát," uvedla ředitelka SÚKLu Irena Storová.

Reformu musí ještě posvětit Evropský parlament a také členské státy. Evropská komise ale nepředpokládá, že by chtěl schválení někdo zbytečně prodlužovat.

drz, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz