Zahraničí

Nesmí do vzduchu. Americká armáda uzemnila po srážkách vrtulníků letectvo

Vrtulník Apache
Americký vrtulník Apache, ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Americká armáda v pátek uzemnila po dvou srážkách vrtulníků s 12 obětmi letectvo. Až na “kritické mise“ nesmí piloti do vzduchu, dokud neabsolvují dodatečný výcvik.

Pozastavení leteckých operací platí okamžitě. "Tento krok pozastavuje činnost všech armádních letců, dokud nedokončí požadovaný výcvik, s výjimkou těch, kteří se účastní kritických misí," cituje agentura AP armádní prohlášení.

Nařízení přišlo den poté, co se na Aljašce při návratu z výcviku srazily dva vrtulníky Apache. Zahynuli tři piloti, čtvrtý vyvázl s těžkým zraněním.

Související obsah

​V březnu zemřelo devět vojáků při havárii dvou zdravotnických evakuačních vrtulníků Black Hawk během rutinního nočního cvičení v Kentucky. Ačkoliv příčiny obou nehod armáda teprve vyšetřuje, nic podle ní nenasvědčuje tomu, že by měly nějakou souvislost, uvedla BBC.

"Bezpečnost našich letců je naší nejvyšší prioritou a toto zastavení provozu je důležitým krokem, abychom se ujistili, že děláme vše pro to, abychom předešli nehodám a ochránili náš personál," řekl k rozhodnutí uzemnit letecké jednotky náčelník štábu armády James McConville.

Dodal, že dodatečný výcvik se zaměří na “bezpečnostní a výcvikové protokoly“. Piloti v aktivní službě jej absolvují do 5. května, teprve pak budou moci znovu do vzduchu. Příslušníci národní gardy a záložáci mají termín do konce května.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz