Zajímavosti

Volně žijících zvířat výrazně ubývá. Pro lidstvo je to velký problém, tvrdí vědci

Volně žijících zvířat výrazně ubývá. Pro lidstvo je to velký problém, tvrdí vědci
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Obrovský úbytek volně žijících zvířat je podle vědců mnohem větší, než se předpokládalo. Nová studie totiž odhalila, že téměř polovina druhů zvířat na planetě zažívá výrazný úbytek populace. To podle vědců může znamenat obrovský problém i pro lidstvo.

Lidé již vyhladili velké množství zvířat a mnoho z nich vytlačili z přirozeného prostředí. Vědci tvrdí, že vstupujeme do dalšího období hromadného vymírání, které je ale tentokrát způsobeno člověkem. Podle studie, kterou sdílel deník CNN, je hlavním faktorem ničení krajiny i změna klimatu. Se zrychlujícím se globálním oteplováním se pak situace údajně ještě zhorší.

Autoři studie analyzovali více než 70 tisíc druhů zvířat po celé zemi, a to od savců, ptáků, plazů, přes obojživelníky, ryby i hmyz. Zkoumali, zda populace konkrétních druhů v průběhu času rostly, nebo naopak klesaly. 

Studie ukázala, že v případě zkoumaných zvířat došlo v posledních letech k výraznému snížení populace u 48 procent z nich. Naopak nárůst byl zaznamenán u pouhých tří procent zkoumaných druhů. Globální pokles biologické rozmanitosti zvířat tak představuje jeden z nejvíce alarmujících důsledků lidských dopadů na planetu.

Související obsah

Podle spoluautora studie Daniela Pincheira-Donosa jsou výsledky "drastickým varováním". Probíhající krize je dle jeho slov závažnější, než se dosud myslelo. Studie se přitom nesoustředí jen na ohrožené druhy. Z výzkumu totiž vyplynulo, že 33 procent zkoumaných druhů směřuje k tomu, aby se na seznamu ohrožených zvířat objevilo také.

Nejvíce postižení prý jsou obojživelníci. U ryb a plazů ukázaly výsledky poněkud lepší zprávu, a to že jejich populace zůstává stabilní. Z geografického hlediska se pak poklesy týkají nejvíce druhů žijících v tropických oblastech. "Zvířata v tropech jsou mnohem citlivější na rychlé změny teplot," vysvětlil Pincheira-Donoso.

Někteří vědci upozorňují na to, že se lidem již mnohokrát povedlo přivést zvíře z pokraje vyhynutí zpět k vyšším číslům, nicméně podle profesora Brendana Godleyho, který vyučuje vědu o ochraně přírody na Exeterské univerzitě v Anglii, bychom těmito výsledky měli být znepokojeni. "Bez prosperujících populací, druhů a ekosystémů nemůžeme přežít," zdůraznil.

Záchrana nosorožce bílého severního je o krok blíž (12/2022):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz