Domácí

Spor o rodná čísla pokračuje. Pro mě to není priorita, prohlásil Bartoš

Téma útlumu používání rodných čísel stále budí emoce. Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v pátečním vysílání TV Nova řekl, že postupné nahrazování rodných čísel není v jeho gesci. Podle opozice lže, podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) sice částečně problematika spadá pod něj, ale většinově pod Bartoše.

Rodná čísla, nebo 32místný identifikátor? To je téma, které řeší v posledních dnech ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Mimo jiné tvrdí, že částka 56 miliard z analýzy, kterou si objednaly banky, pojišťovny a leasingovky, je hodně nadsazená a legislativa kolem změny, k níž se vyjadřuje, ani není v jeho kompetenci.

"Já jsem necítil žádnou urgenci, neboť ten zákon ani není v mé gesci, což tady lže paní Vildumetzová už asi 14 dní v televizi," ohradil se Bartoš.

Související obsah

"Spadá to pod něj, je to ministr pro digitalizaci. Absolutně nezvládá kritiku a nezvládá vyřešit takto jednoduchou politickou otázku. Měli bychom si všichni říct, jestli v této době, kdy se má šetřit, máme vynakládat na nové systémy takové finanční prostředky," oponovala poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Ministerstvo vnitra se podle svého šéfa stará jen o to, co je v občanských průkazech, a nikoli o zavádění identifikátorů v systémech státu. A se změnou v nových dokladech prý žádné další náklady nevzniknou. "Ministerstvo vnitra v tuto chvíli ve vztahu k rodným číslům neplánuje nic jiného, než že je přestane zveřejňovat v nově vydávaných občanských průkazech, počínaje rokem 2025," vysvětlil ministr vnitra Vít Rakušan.

"Tam vlastně žádné další náklady s tím spojeny nejsou, protože občanské průkazy se mění pravidelně po deseti letech," doplnil mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Související obsah

Podle Bartoše se zákonem přišly minulé vlády, které jeho zavádění stále odkládaly. Poté, co se rozjela současná kauza a zavádění identifikátoru mu v současné době nedoporučila ani ekonomická rada vlády, uvažuje prý o podobném postupu. "Pojďme se bavit, zda to v tuto chvíli je priorita. Pro mě ta změna prioritou není," prohlásil Bartoš.

S ekonomy se chce Bartoš ještě sejít. "Teď jsme slíbili panu ministrovi, že ho vyslechneme, tak si na to skutečně radši počkáme," prozradil ekonom Dominik Stroukal.

jal, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz