Ekonomika

ANKETA: Pracovat by se mělo jen čtyři dny v týdnu, navrhuje eurokomisař

Do práce by se mohlo chodit pouze čtyři dny v týdnu. Nápad by uvítal eurokomisař pro zaměstnanost Nicolas Schmit, který to řekl portugalské tiskové agentuře.

Eurokomisař pro zaměstnanost a sociální práva Nicolas Schmit by čtyřdenní pracovní týden chtěl zavést hlavně v odvětvích, kde je dlouhodobě problém najít dostatek zaměstnanců.

Podle Schmita totiž sice Evropskou unii netrápí nezaměstnanost, ale řada pracovních pozic zůstává dlouhodobě neobsazená mimo jiné proto, že lidem nevyhovují podmínky. A to by čtyři dny v práci mohly změnit.

Zároveň ale Schmit zdůraznil, že sedmadvacítka zatím nemá jednotný názor, jak se k problematice postavit. A je proto potřeba otevřít debatu nejen s členskými státy, ale také se samotnými firmami nebo sociálními partnery.

Související obsah

Čtyřdenní pracovní týden mají už nyní některé firmy například v Belgii, ve státní správě jde o běžnou praxi také v Dánsku nebo na Islandu. Ve zkušebním provozu pak s nápadem koketuje Pyrenejský poloostrov. Jak Španělsko, tak Portugalsko nyní testují, jaký dopad čtyřdenní pracovní týden bude mít.

A to jak na fyzické a psychické zdraví zaměstnanců, tak ale například i na životní prostředí.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz