Domácí

Platy učitelů se zvýší na 130 procent průměru, na všechny se ale nedostane

Platy učitelů se zvýší na 130 procent průměru, na všechny se ale nedostane
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Již od příštího roku by měl stát začít vyplácet každému pedagogovi 130 % průměrné nominální mzdy. Senátoři ve čtvrtek přistoupili na změnu po tříhodinové debatě. Učitelé kromě vysokoškolských pedagogů loni dostávali včetně vedoucích pracovníků průměrně přes 48 tisíc korun.

Podstatného navýšení platů by se měli dočkat čeští učitelé. Zatímco nyní jejich průměrné ohodnocení odpovídá 113 procentům průměrné mzdy, příští rok by to mělo být už 130 procent.

Předseda školských odborů František Dobšík upozorňuje, že skupina pracovníků s uvedenou výší platu bude nakonec menší, než jako bylo původně přislíbeno. "Také není jasné, k jakému roku se ten koeficient bude počítat. Přidáno dostanou učitelé z mateřských škol nebo ti z odborného výcviku. Jednoduše všichni, kteří jsou vyjmenováni jako učitelé v zákonu o pedagogických pracovnících," říká pro TN.cz Dobšík.   

Související obsah

​"Podle původního programového prohlášení vlády by se to mělo týkat všech pedagogů. Přidáno ale nedostanou například psychologové, trenéři, asistenti či speciální pedagogové,“ dodává šéf školských odborů.

Opatření by přesto mělo pomoci mimo jiné řešit nedostatek učitelů ve školství. Ten souvisí i s tím, že absolventi pedagogických fakult jdou mnohdy pracovat do jiných oborů mimo školství.

Ředitelka asociace gymnázií Renata Schejbalová je ale zrovna v této věci skeptická. "Uvedených 130 procent podle mého názoru stejně nikdo nezaručí. Soudci a další také měli přislíbený nějaký plat a když bylo zapotřebí, tak se jim stejně zmrazil. V Praze rovněž absolventi dostanou lepší ohodnocení v jiných oborech mimo školství," vysvětluje pro TN.cz Schejbalová.

 Ministr školství: Český vzdělávací systém reprodukuje sociální nerovnost:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz