Zahraničí

Jaderný skandál na Slovensku. Policie zadržela podezřelý kufřík

Slovenská police zadržela jaderný materiál
Slovenská police zadržela jaderný materiál | Zdroj: slovenská polícia

Slovenští detektivové vyšetřují nelegální obchod s jaderným materiálem. Podezřelý se snažil prodat kufřík plný radioaktivních látek. Policie už zahájila trestní stíhání.

​Do nepovolaných rukou se dostala přenosná radiometrická souprava typu TROXLER, která obsahuje uzavřené radioaktivní radiátory obsahující radioaktivní látky cesium Cs137 a americium Am241. Slovenská policie o tom informovala na facebooku.

Osoba, kterou slovenští policisté označují jako L. B., měla nabídnout toto zařízení k prodeji, přestože neměla ani povolení k jeho držení.

​Následně začalo rozsáhlé pátrání kvůli zjištění osob účastnících se protiprávní činnosti a vyhledání zařízení obsahujícího radioaktivní materiál. "Cílem bylo minimalizovat riziko úniku nebezpečných látek kvůli neprofesionální manipulaci či úmyslné činnosti," uvedla policie.

Související obsah

"Vyšetřovatel enviropolicie oddělení Trenčín na začátku května 2023 zahájil trestní stíhání za zločin nedovolená výroba a držení jaderných materiálů, radioaktivních látek, vysoce rizikových biologických činitelů a toxinů," doplnili policisté.

Strážci zákona objevili zmíněné zařízení ve středu 31. května v okrese Prievidza. Detektivové nyní čekají na posudek odborníka. V případě prokázání viny hrozí podezřelým až šest let vězení.

V Austrálii nalezli ztracenou radioaktivní kapsli. Záření z ní je pro člověka nebezpečné (2/2023):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz