Domácí

Česko má velký nedostatek pediatrů. Situace se má ale ještě zhoršit

Sehnat dítěti praktického lékaře je čím dál těžší. V Česku totiž ubývá pediatrů. Téměř polovina jich je starších 60 let, a každý rok jich tak mnoho odchází do důchodu. Podle odborníků hrozí, že by každé třetí dítě brzy nemuselo mít svého lékaře.

V dětských ordinacích často zvoní telefony s prosbami rodičů, zda přijímají další pacienty. "My máme v ordinaci plný stav – přes 1 500 dětí. V současné době nepřibíráme, ale maminky se nám hlásí," říká třeba dětská lékařka z Jihlavy Jitka Cvrčková.

Problémy s nedostatkem pediatrů řeší lidé v celém Česku. Třeba na Vysočině chybí desítky dětských lékařů a noví se prakticky nehlásí. "Sehnat dětského doktora pro malou je hrozně těžké. Málem jsme nesehnali," stěžuje si maminka Adéla Šimková.

"Jsou lokality, kde rodiče dojíždí opravdu desítky kilometrů a hledají v okolí lékaře. Je to v podstatě v každém kraji," potvrzuje složitost situace předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.

Související obsah

Odborníci proto zaslali na ministerstvo zdravotnictví takzvané Desatero pro budoucnost praktického dětského lékařství, kde problémy rozebírají a následně předkládají i řešení.

Desatero zahrnuje třeba vznik ordinací praktických dětských lékařů při dětských lůžkových odděleních, podporu rezidenčních míst v pediatrii, podporu včasného návratu lékařů z rodičovské dovolené nebo snížení administrativní zátěže ambulancí.

"Desatero předložila Česká pediatrická společnost. Ne všechny ty body jsou pro nás přijatelné, ale máme plánovaná jednání, kde bychom to rádi připomínkovali," dodává k němu Hülleová.

Související obsah

Na jednom se ale lékaři shodnou: Pokud se situace nezačne řešit, brzy by bez lékaře mohlo být každé třetí dítě.

"Kdyby teď kolegové, kteří jsou již důchodci, najednou zavřeli, tak máme rázem o 500 ordinací méně. Teď máme asi 1 800 ordinací na celou republiku," přibližuje vážnost situace předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková.

Pokud má někdo problém sehnat pediatra, má podle ministerstva zdravotnictví kontaktovat svou zdravotní pojišťovnu. "Pokud někdo má problém s tím sehnat lékaře, obrátí se na pobočku VZP, kolegové se vždy snaží předat kontakty. Měli by to být skutečně lékaři, kteří v danou chvíli mají volnou kapacitu," potvrzuje mluvčí VZP Viktorie Plívová.

luk, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz