Ekonomika

Stanjura už ví, na čem ušetří další peníze. Některá ministerstva protestují

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už má jasno v tom, kterému z kolegů a jak seškrtá rozpočet. Například ministerstvo školství přijde podle Hospodářských novin zhruba o 30 miliard, navzdory tomu, že by měli učitelé dostat přidáno. Škrtání se dotkne i dalších ministerstev. Celkem by se měly výdaje státu snížit až o 90 miliard korun.

Ministerstvo školství

Zvyšování kvality vzdělávání a více finančních prostředků do školství. To patří k prioritám vlády Petra Fialy (ODS). Jenže právě tenhle resort by měl přijít o největší peníze.

"Seškrtat v rozpočtu 30 miliard, coŽ se dotkne samozřejmě i platů a i ostatních výdajů, to je pro nás naprosto nepřijatelné," řekla místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová.

Související obsah

"Pan premiér všude chodí, říká, že musíme podporovat školství, vzdělávání, budoucnost našich dětí, a potom hodlá vzít 30 miliard školství? Je to normální?" ptá se exministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Ministerstvo pro místní rozvoj

Pokles výdajů z 22 miliard korun na devět. Tak by se měl podle návrhu resortu financí uskromnit ministr pro místní rozvoj.

"Úředníci ministerstva financí zřejmě zapomněli na slib, který vláda dala na svém výjezdním zasedání v Jeseníku. Zavázala se totiž pomoci hospodářsky a sociálně postiženým územím a přesně tento slib měly již schválené programy ministerstva pro místní rozvoj reflektovat," kritizuje šéf resortu Ivan Bartoš (Piráti).

Další resorty

Kromě už zmíněných ministerstev budou s nižším rozpočtem hospodařit například i resorty průmyslu a obchodu, kultury nebo zdravotnictví. To by mělo meziročně snížit výdaje o téměř čtyři a půl miliardy.

"Konkrétní přesné obrysy úspor za ministerstvo zdravotnictví budou známy až při další fázi projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok v řádu několika měsíců," uvedl mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob.

Související obsah

"Konkretizovat v tuto chvíli jednotlivé dotační tituly by bylo předčasné. Úspory budou připraveny tak, aby nebyla dramaticky ohrožena žádná z oblastí kultury," vzkázalo ministerstvo kultury.

Jsou tu ale také instituce a resorty, které si naopak polepší. Například ministerstvu obrany se rozpočet navýší o 40 procent na celkových 160 miliard korun.

Ministr financí blíž komentovat úspory v rozpočtech resortů nechtěl. "V okamžiku, kdy to půjde do Poslanecké sněmovny, někdy v polovině, na konci září, tak bezesporu budu moct na takový dotaz odpovědět přesněji," sdělil Stanjura.

drz, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz