Zahraničí

Klíště ani neviděli. Encefalitidou se čtveřice Slováků nakazila ze sýru

Osm lidí s klíšťovou encefalitidou přijali v minulých dnech ve fakultní nemocnici ve slovenském Trenčíně. Ukázalo se, že polovina pacientů se nemocí nakazila, když jedla sýr.

"Na našem infekčním oddělení je od minulého týdne hospitalizovaných osm pacientů s klíšťovou encefalitidou," uvedla mluvčí nemocnice Martina Holecová. Příčinu nákazy už vyšetřují úřady. U sedmi lidí je nemoc již potvrzená, osmý pacient čeká na výsledky. Jednoho člověka nemocnice propustila do domácí léčby.

Jak zjistila TV Markíza, nejméně čtyři pacienti se encefalitidou nakazili z nepasterizovaného sýru a brynzy na salaši v Považskej Bystrici. Nelze vyloučit, že nakažených bude více, inkubační doba nemoci je totiž až 28 dní.

Související obsah

​Klíšťová encefalitida útočí na centrální nervový systém. Mezi symptomy patří únava, bolest svalů a hlavy, ztuhlost šíje, zvracení či světloplachost. Nemoc mívá dlouhotrvající i trvalé následky, jako jsou chronické bolesti hlavy, poruchy spánku a soustředění či obrna svalů na končetinách. Choroba se kromě přímého přenosu od infikovaného klíštěte může do lidského těla dostat také právě přes nepasterizované mléko či sýry.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz