Zajímavosti

Rodiče dělají často tuhle chybu. U dítěte může zvýšit dvojnásobně riziko rakoviny

Na letní dovolenou lidé jezdí hlavně za odpočinkem a sluníčkem. Když ale na slunci odpočíváte příliš dlouho, může to mít nepříjemné dopady na kůži, zvlášť na kůži vašich ratolestí. Jak se správně opalovat, v pořadu Experti na cestách poradila kožní lékařka Monika Arenbergerová z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Při opalování platí základní pravidlo: vyhýbat se přímému slunci kolem poledne. "Mezi 12. a 15. hodinou je nejlepší zmizet z pláže. Jinak další z klasických rad je používat opalovací krémy," řekla Arenbergerová.

Nejlepší je podle ní používat opalovací krémy s ochranným faktorem (SPF) 50. "Ta je typická tím, že ochrání naši kůži před 98 procenty slunečního záření. To riziko spálení je pak opravdu nízké. Se světlou pokožkou byste ho měli využívat pravidelně," radí kožařka. 

Související obsah

Platí to i pro děti. "Dětská populace by měla být extrémně dobře chráněná, protože my víme, že to jedno spálení do puchýřů v dětství se může odrazit až ve dvojnásobném riziku vzniku kožního nádoru v dospělosti. Proto bychom měli být na tu dětskou populaci velmi opatrní," apeluje Arenbergerová.

Jednou natřít ale nestačí, zvlášť u ratolestí. "Koupání a pocení pokožky vede k tomu, že ten ochranný faktor smyjeme. Neměli bychom zapomínat na mazání krémem každé dvě hodiny, což se dětem málokdy chce. Na to jsou fajn takové pěny, které na pokožku nastříkáte jako sprej, který nemusíte roztírat. Na kůži se pak udělá film a ten pomáhá k tomu, že reaplikace je účinná," doporučila.

U opalovacích krémů platí pravidlo, čím vyšší číslo, tím lépe jste chráněni. "Nejnižší doporučené SPF faktory jsou 15, ten bych doporučila třeba po Čechách, když jdete po městě. Faktory 30 a 50 už chrání velmi účinně," uzavřela. 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz