Domácí

Měsíčně stovky korun navíc. Dodavatel energií Daně účtoval služby, které nemá

Plynoměr
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

Paní Dana z Plzně se stará o energie své více než 80leté maminky Hany. Tu před časem zlákala vidina nízkých cen a přestoupila ke společnosti Strong Energy. Stěžuje si ale, že od té doby se jen kupí problémy s vyúčtováním. Na redakci TN.cz se obrátila s tím, že jí dodavatel naúčtoval služby, které vůbec nemá.

Paní Hana mívala energie u ČEZ, pak ale na naléhání mladého muže, který se představil jako zástupce energetické společnosti, a s vidinou velkých úspor přestoupila s plynem i elektřinou k firmě Strong Energy. "A tehdy začaly problémy s vyúčtováním. Reklamovala jsem to každý rok," popsala paní Dana, dcera paní Hany, která jí nyní vyřizuje všechny záležitosti.

Strong Energy poté, co začaly skokově růst ceny energií, skončila. Paní Hana se tak loni stala klientkou společnosti Elgas Energy. V uvítacím dopise ji společnost informovala, že "jako náš zákazník máte nyní možnost využít ve spolupráci s naším partnerem Bezpečí domova s. r. o. zvýhodněnou nabídku na revizi Vašich zařízení". V dopise rovněž stálo, že se jedná o nadstandardní služby.

Ani jedna z dam o službu neprojevila žádný zájem. O to větší bylo překvapení paní Dany, když na vyúčtování zjistila, že tam jsou od letošního ledna započítané celkem tři služby, o něž nežádala – Bezpečí domova, Energie s jistotou a Zákaznický účet. Za měsíc to spolu vyšlo na 449 korun, za zúčtovací období to udělalo celkem více než 2 200 korun, což vzhledem k tomu, že vyúčtování všech služeb a záloh znamenalo doplacení 2 980 korun, představuje hodně velkou část.

Související obsah

Redakce TN.cz se na společnost Elgas Energy obrátila s žádostí o vyjádření, zástupce firmy zkoušela sehnat i prostřednictvím klientské linky. Za necelé dvě hodiny už společnost informovala o tom, že reklamaci paní Dany vyhověla.

Paní Dana si nepřála zveřejnit ani své, ani matčino jméno, ve vyjádření společnosti je tedy nahrazeno třemi tečkami. "E-mailem jsme kontaktovali dceru paní … s informací, že její podaná reklamace vyúčtování ze dne 26. 6. 2023 byla vyřízena jako oprávněná. Paní … jsme odeslali e-mailem omluvu spolu s novým vyúčtováním, kde již nejsou tyto služby zaúčtovány," informovala Elgas Energy prostřednictvím svého fakturačního oddělení. Zrušení účtu za zmíněné služby následně potvrdila i paní Dana.

Paní Dana není jediná, kdo měl se společností problémy. Spotřebitelské družstvo dTest eviduje na svém portálu desítky stížností. "Od začátku tohoto roku evidujeme celkem 67 stížností na společnost Elgas Energy. Zejména se opakují stížnosti na nevrácení přeplatku či problémy s vyúčtováním. Společnosti je také vytýkána špatná komunikace se svými zákazníky," uvedlo družstvo.

Dana by smlouvu se společností ráda ukončila, ale není to podle ní tak jednoduché. Ve smlouvě je uvedený takzvaný deaktivační poplatek ve výši 8 000 korun. Paní Dana má obavy, že by jej musela platit.

Související obsah

​"Deaktivační poplatek se považuje za smluvní pokutu. Nepřiměřeně vysokou smluvní pokutu může soud na návrh dlužníka snížit dle ustanovení § 2051 zákona č. 89/2012 občanského zákoníku," poradilo družstvo.

Na zrušení smlouvy existuje šance i v případě, pokud je uzavřena na dobu určitou, ale musí to být déle než na 36 měsíců. "V takovém případě se bude tato smlouva považovat za smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou dle ustanovení § 11d zákona č. 458/2000 Sb., energetického zákona. Smlouvu na dobu neurčitou lze vypovědět bez sankce, takže v tomto případě není možné deaktivační poplatek vůbec požadovat," dodalo družstvo. Podle údajů portálu OTE postupně klesl počet zákazníků Elgas Energy z lednových 2 096 na květnových 1 851.

Dle Eurostatu měl plyn v ČR zdražit nejvíc z celé EU. Podívejte se na reportáž (04/2023):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz