Ekonomika

Lidem přišly ceny energií vysoko nad stropem. Dávejte pozor, radí ekonomové

Řadě klientů končí na konci léta smlouva s dodavatelem energií. Stovky jich už obdržely novou cenovou nabídku, ta je ale vysoko nad vládním stropem. Ekonomové radí, aby na ni nepřistupovali a měli se na pozoru. Teď je prý ideální doba pro případnou změnu dodavatele.

Zákazníkovi PRE Ladislavu Vachkovi končí smlouva na konci léta. Od dodavatele elektřiny dostal novou smlouvu s novou cenou nabídkou, tedy skoro 10 korun za kilowatt, přestože je vládní strop kolem šesti korun.

"Zavolal jsem tedy na zákaznickou linku, kde jsem tedy řekl, že s tou cenou nesouhlasím. Rozloučili jsme se s tím, že budu odcházet, a do pěti minut jsem obdržel na e-mail jinou cenovou nabídku, která je zhruba za poloviční cenu," popsal Vachek.

Související obsah

"Stalo se to tak, že jsme v polovině měsíce července, protože mu bude končit smlouva 31. srpna, poslali nabídku, která byla v tu dobu platná. Krátce nato rozhodlo vedení společnosti o snížení ceny elektřiny pod vládní strop pro všechny naše zákazníky," sdělil mluvčí energetické společnosti PRE Petr Holubec.

Podle mluvčího společnosti může být takových klientů zhruba 1 500. Dodavatelé elektřiny a plynu postupně razantně zlevňují, a to i o desítky procent. Lidé by se proto měli mít podle ekonomů na pozoru a srovnat si u jednotlivých dodavatelů třeba v případě elektřiny cenu za kilowatt.

"Proto je aktuálně ideální doba, aby se vlastně spotřebitelé začali zajímat o to, jakou mají smlouvu, zda se jedná o ty ceny na úrovni vládního stropu, a přemýšleli o tom, na jak dlouho si ceny zafixují," poradil ekonom Petr Studnička.

Související obsah

Ideální je prý jednoroční fixace. "Doporučoval bych, aby se lidé vyhnuli dynamickým tarifům, kdy se ceny mohou měnit každý měsíc. S příchodem zimní sezóny totiž může na trhu dojít k výkyvu," řekl ekonom Štěpán Křeček.

S vládním stropem cen za energie se zatím počítá do konce roku. Vláda už podle dřívějších vyjádření jeho prodloužení neplánuje.

kdu, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz