Naše Česko

Naše Česko: Energie můžou zlevňovat ještě tři roky, fixace se přesto vyplatí

Ceny energií výrazně poklesly. Někteří ekonomové v tuto chvíli radí, aby lidé zkontrolovali své smlouvy a případně si sjednali výhodnější tarif. Jak se ale budou ceny energií vyvíjet ve zbytku letošního roku? Je právě teď skutečně ta správná chvíle pro uzavření fixace? Na tyto a další otázky ve čtvrtečním pořadu Naše Česko odpovídali mluvčí ČEZ Roman Gazdík a z poradenské firmy EGÚ Michal Macenauer.

Vypadá to, že energetická krize by mohla být u konce. "Velkoobchodní ceny energií od začátku roku prudce klesaly, hlavně na jaře, což je dobrá zpráva. V tuto chvíli neklesají tak rychle, ale je to možná tím, že se blíží topná sezóna," řekl Gazdík. 

Macenauer podotýká, že se ale na ceny před krizí zřejmě nedostaneme. "Je to také z toho důvodu, že nám do toho začíná vstupovat zdražování vlivem, podle nás, přílišně rychlé dekarbonizace," míní. 

Související obsah

​Proto bychom se prý neměli nechat ukolébat tím, že jsme z cenové krize venku. "Zastavíme se s cenami na vyšší úrovni, která může být v pořádku ještě pro většinu domácností, i když pro některé to pořád může být problém," doplnil Macenauer s tím, že mohou být ale smrtící pro některé typy průmyslu.

Otázku, zda nyní fixovat, nebo ne, tak teď řeší mnoho spotřebitelů. "Zájem o fixace nyní roste, a to i o jednoleté, dvouleté i tříleté. Pro domácnosti začíná fixace dávat smysl. Jeden z důvodů je i to, že pravděpodobně skončí vládní ochranné stropy," zmínil Gazdík.

Související obsah

​V tuto chvíli ale podle něj neexistuje špatné rozhodnutí. "Pokud se zákazník rozhodne, že se zafixuje na rok s tím, že přečká tuto zimu, tak to může být cesta. Ale stejně tak to, když zafixuje na dva nebo tři roky. Protože ten rozdíl, kolik by mohl prodělat, kdyby ceny šly dolů, není zdaleka tak velký jako loni," radí mluvčí ČEZ.

Podle Macenauera ale ceny v následujících třech letech půjdou ještě dolů. "Jsme na sestupné tendenci. Dlouhé fixace jsou spíše pro lidi, kteří mají obavy. Což není chyba, ale my obecně doporučujeme spíše fixace kratší," doporučuje. Gazdík k tomu doplnil, že na zlevnění na následující rok to skutečně vypadá.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz