Napřímo

S Dozimetrem jsme se popasovali příkladně. Vláda musí zlepšit komunikaci, tvrdí Rakušan

V dalším z bilančních rozhovorů vyzpovídala moderátorka Bára Divišová předsedu Starostů a nezávislých Víta Rakušana. Řeč přišla třeba na téma manželství pro všechny, protože Rakušan jej v sobotu podpořil svojí účastí v pochodu v rámci festivalu Prague Pride. Ministr vnitra a zároveň předseda hnutí ale komentoval také ambice Jozefa Síkely stát se eurokomisařem, vyjádřil se k tomu, jak se jeho hnutí vypořádalo s kauzou Dozimetr, nebo komentoval, co je potřeba v přístupu vlády zlepšit a co se vládě povedlo.

První otázka moderátorky Báry Divišové mířila na festival Prague Pride. Vít Rakušan se totiž zúčastnil sobotního průvodu. "Nejsem davový typ, nikdy jsem to nevyhledával, ale když se letos bude hlasovat o tom zákonu, který považuji za mimořádně důležitý, manželství pro všechny, tak jsem se rozhodl, že půjdu," uvedl v rozhovoru Rakušan.

Právě schválení zrovnoprávnění sňatků osob heterosexuálních a osob stejného pohlaví považuje Rakušan za mimořádně důležité a za něco, po čem je společenská poptávka. Podle ministra vnitra je nyní historicky nejvyšší šance, že se takovou změnu podaří prosadit, byť může záviset na každém hlasu, neboť ani v rámci konkrétních politických stran na to nepanuje jednotný názor.

"Mladí lidé se na to koukají jako na věc samozřejmou, ta doba přijde, manželství pro všechny tady bude," věří Rakušan. Otázkou podle něj je jen to, kdy změna přijde.

Otázka padla i na to, jestli STAN v současném složení zůstane ve vládě do konce volebního období, přeci jen ministr školství za hnutí se již měnil dvakrát, ministr pro evropské záležitosti jednou. "Člověk nikdy nemůže říct, že to tak 100% bude, ale já bych si to přál, protože tato sestava mi přijde mimořádně silná," myslí si Rakušan. Chválil zejména ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu, který podle něj zvládnul energetickou krizi.

Související obsah

​O něm se ale spekuluje jako o možném příštím eurokomisaři. "Eurokomisaře by určitě zvládl, vybudoval si skvělou reputaci během předsednictví. Já ho potřebuji tady. Potřebuju, aby zvládal ministerstvo, které je náročné," mírní Síkelovy eurokomisařské ambice Rakušan. Ten by byl ale zároveň rád, kdyby se ministr ucházel před příštími volbami v primárních volbách hnutí o pozici lídra kandidátky v některém z problematických regionů.

Rakušan také potvrdil vyjednávání s prezidentskou kandidátkou Danuší Nerudovou, která by za STAN mohla příští rok kandidovat do Evropského parlamentu. "Pracovní název kandidátky je Starostové a osobnosti pro Evropu. Budeme kandidátku otevírat i silným osobnostem, které mají evropský background. Danuše Nerudová ukázala, že je schopna mobilizovat mladý elektorát a přitáhnout mladé lidi k tomu, aby přišli k volbám," upozorňuje Rakušan.

Podle koaliční dohody má připadnout post eurokomisaře nominantovi, kterého navrhnou Piráti a Starostové. Rakušan věří, že koalice SPOLU toto dodrží. "Podaná ruka premiéra této země vždycky platila, já tuto zkušenost s Petrem Fialou mám. Na čem jsme se dohodli, tak to jsme z obou stran dodrželi," věří Rakušan. Kandidáta nejprve budou projednávat s Piráty a rádi by dosáhli někoho, kdo bude konsensuální.

Související obsah

​Rakušan připustil, že vzhledem k tomu, že vládu tvoří pět stran, není spolupráce mnohdy jednoduchá, ale podle něj se nenaplnily černé scénáře, které mnozí na začátku volebního období předpovídali. Za to, že je vláda schopna fungovat, dává Rakušan velké zásluhy premiéru Fialovi. "Naším společným zájmem je ozdravení veřejných financí. Je to moderní země, která se nebude dál zadlužovat," doplnil ministr. Podle něj se členové koalice názorově neshodnou třeba v otázce LGBT komunity, Istanbulské úmluvy nebo přijetí eura.

S Dozimetrem jsme se popasovali příkladně

Ministr vnitra a předseda hnutí STAN si pochvaluje, jak se jeho hnutí postavilo ke kauze Dozimetr. "My jsme změnili vedení, změnili způsob financování, kterýkoliv člen a registrovaný příznivec může anonymně upozornit na jakýkoliv nekalý jev, jako byl třeba Dozimetr, aby se to dostalo k těm, kteří mohou udělat rozhodnutí," komentoval Rakušan změny, kterými hnutí kvůli kauze prošlo.

Obviněný politik hnutí Petr Hlubuček si stěžoval na pozastavení svého členství a s Rakušanem se chtěl přímo sejít. Hnutí podle něj nerespektovalo presumpci neviny. Rakušan takovou schůzku odmítl. "Nemyslím si, že je vhodné, aby člověk, který je trestně stíhaný, se v té chvíli setkával s člověkem, který je ministrem vnitra," vysvětlil ve Víkendové Snídani Rakušan.

Ten coby ministr musel řešit také kauzu náměstka Lukáše Koláříka, který je členem Pirátů. Na ministerstvu vnitra ale musel skončit z osobních důvodů, a to kvůli podezření z napadení asistentky, která měla být zároveň jeho milenkou.

Související obsah

"Řekl jsem mu, že si naši spolupráci na této úrovni neumím představit. Každý si žijeme své životy, ale pro mě je hranicí jakékoliv násilí proti ženě, pokud něco takového proběhlo. On mi přinesl rezignaci na funkci, já jsem ji podepsal a akceptoval," vysvětlil Rakušan, jak s Koláříkem jednal.

Zlepšit musí vláda komunikaci

Moderátorka Bára Divišová se jej zeptala také na to, za co by se jako člen vlády pochválil a na čem je potřeba pracovat. Coby námět ke zlepšení Rakušan zmínil komunikaci, kdy vláda podle něj neumí řádně vysvětlit a prodat věci, které se jí povedly. Zmínil například zvládnutí cen pohonných hmot před rokem, energetickou a uprchlickou krizi.

Migrační plány byly podle Rakušana minulou vládou nastaveny na to, že přijde 20 tisíc lidí za měsíc, ale v době, kdy Ukrajinci ve velkém před válkou utíkali, do Česka chodilo i 18 tisíc lidí denně. Pokud jde o kriminalitu, tak Rakušan upozornil na to, že Ukrajinců je v Česku přibližně 550 tisíc, tedy 5,5 % obyvatel celé země, mezi pachateli trestných činů jsou ale zastoupeni jen ze 4 %.

"Jsou mezi nimi lidé výteční a jsou mezi nimi agresoři, pro které platí české zákony. Nikdo je nebude šetřit," upozornil ministr.

Související obsah

​Preference hnutí se pohybují kolem 5,5 %. "Na jásání to není, ale ukazuje to, že i přes problémy jsme etablovanou politickou silou, ale nevyužíváme náš potenciál, ten máme měřený kolem 13 až 15 %. Musíme prací našich ministrů a poslanců ukázat, že jsme velmi aktivní politickou silou," dodal Rakušan.

Hnutí v roce 2025 bude před volbami akcentovat témata jako udržitelnost a praktičnost a bude se prezentovat jako hráz proti populismu. "Budeme slibovat udržitelnou společnost, která bude vstřícná k mladým lidem, bude mít úctu ke stáří, bude respektovat trendy, které tady jsou, a nebudeme se tvářit, že Českou republiku minou," doplnil.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz