Zajímavosti

Antarktida se otepluje extrémně rychle. Tak dramatický vývoj vědci neočekávali

Antarktida
Antarktida, ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Rychlost oteplování Antarktidy je o několik desítek procent vyšší, než se původně čekalo. Bývá to tak každý rok, přesná předpověď vývoje teplot je nemožná, tvrdí vědci. Následné rychlejší tání ledu povede také k většímu vzestupu hladiny moří a oceánů.

Jižní kontinent se otepluje mnohem rychleji než zbytek světa, zjistili vědci z francouzské laboratoře pro klimatické a environmentální vědy analýzou ledovců. Výsledky jejich studie byly publikovány v časopise Nature.

Současné oteplování na Antarktidě je podle vědců o 20 až 50 % vyšší, než předpovídaly klimatické modely. Největší teplotní výkyvy byly zaznamenány v letních měsících, kdy je sluneční záření silnější.

Související obsah

Pravidelná meteorologická měření na kontinentu probíhají již od 50. let minulého století. Analýza je ztížena umístěním těchto měřicích stanic, které se nachází převážně na pobřeží, a nedokáží tak zachytit situaci ve vnitrozemí. Je tak v podstatě nemožné s jistotou určit vývoj teplot na jižním pólu, upozorňuje francouzský Le Monde.

Nečekaný nárůst teplot je v těchto oblastech způsoben přítomností oceánu, který absorbuje sluneční paprsky. Teplota vody i vzduchu se tímto zvyšuje nepředvídatelně rychleji. Poslední měsíce vědci pozorují zvýšení průměrné teploty na Antarktidě o osm stupňů Celsia, což s sebou přináší mnohé další obavy.

Související obsah

Strach z úplného roztání kontinentu je zatím zbytečný. Klimatičtí vědci se spíše strachují, že tání ledovců povede k celosvětovému zvýšení hladiny moří rychleji, než se původně předpokládalo.

Do konce roku 2100 se očekává nárůst hladiny až o 1,35 metru, což je o 30 centimetrů více, než přepokládal Mezinárodní panel pro změnu klimatu (mezinárodní uskupení vědců zabývajících se tématem klimatu) před deseti lety.

Za globální oteplování můžou krávy, vypouštějí do ovzduší třetinu všech emisí metanu (7/2023):

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz